To koniec historii szkoły w Brwicach. Projekt uchwały jest już gotowy.


Z dniem 31 sierpnia 2021 r. likwiduje się Publiczną Szkołę Podstawową im. Przyrodników Polskich w Brwicach (...) - to pierwszy punkt projektu uchwały, który pojawi się na sesji Rady Miejskiej w Chojnie w czwartek 25 marca.

Szkoła w Brwicach powstała w 1969 roku. W 2002 roku placówka otrzymała sztandar oraz imię Przyrodników Polskich. W 2002 roku zakończyła się rozbudowa szkoły, powstała między innymi sala gimnastyczna z pełnym zapleczem. Placówka przetrwała 52 lata. Pierwsza próba jej likwidacji pojawiła się w 2015 roku. Powodem były finanse gminy i niż demograficzny. Po głośnych protestach w centrum Chojny i pod budynkiem urzędu, ówczesne władze wycofały się z pomysłu likwidacji. Temat wrócił po kilku latach, w 2019 roku pojawiła się szansa na przejęcie placówki przez stowarzyszenie, sceptyczni wobec tego byli rodzice uczniów i nauczyciele. Temat upadł ale pomysł likwidacji wracał co roku. 

W szkole obecnie uczy się 43 uczniów. Po trzech uczniów ma klasa I i IV. W przyszłym roku szkolnym liczba dzieci była prognozowana na... 39 uczniów. 

Samorządy mają coraz większe problemy z małymi szkołami w których w ostatnich latach drastycznie spada liczba uczniów. Subwencja oświatowa nie wystarcza, a gminy do edukacji dokładają olbrzymie pieniądze. Podobny los spotka szkoły w pobliskiej gminie Trzcińsko Zdrój

Podczas najbliższej sesji w Chojnie radni mają głosować nad projektem w sprawie likwidacji szkoły w Brwicach. Uczniowie będą kontynuować naukę w Szkole Podstawowej nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie. Budynek szkoły ma zostać przeznaczony na rzecz stowarzyszeń działających na terenie gminy Chojna, do których celów statutowych należy propagowanie kultury fizycznej, edukacji lub rekreacji wśród dzieci i młodzieży. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza