Budują ogrodzenia przy lasach aby ograniczyć migrację zwierząt. Wszystko przez wirusa ASF.


W miejscach objętych obszarem ochronnym w związku z wystąpieniem choroby ASF, wzdłuż lasów powstają ogrodzenia, które mają zapobiec migracji zwierząt i rozprzestrzenianiu się choroby. 

Część powiatu gryfińskiego i myśliborskiego znalazło się w czerwonej strefie. W tych regionach wprowadzono dodatkowe środki ostrożności. Pisaliśmy o tym niedawno w artykule ASF w regionie. W niektórych miejscach jest zakaz wstępu do lasu. Na początku roku w naszym regonie odkryto kilka padłych dzików, które miały wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń

Ogrodzenia z tzw. siatki leśnej powstają między innymi przy drogach publicznych. 

- Sprawą kontrowersyjną jest sposób ich instalowania wpływający na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Jako przykład odcinek drogi wojewódzkiej nr 125 pomiędzy Moryniem a Macierzą (ok.3km.) . Droga przebiega przez gęsto zalesiony obszar. Siatka zamontowana jest wzdłuż jednej ze stron drogi . Nie trzeba być specjalistą w dziedzinie zachowań zwierząt aby stwierdzić, że zwierzyna migrująca z jednej części lasu pokonawszy nawierzchnię asfaltową drogi ,po drugiej stronie w momencie gdy napotyka przeszkodę w postaci siatki szuka możliwość jej ominięcia lub zawraca ponowne pokonując jezdnię. W przypadku przejazdu w pobliżu pojazdu zwierzę w panice biegnie na oślep szukając możliwości ucieczki - napisał do nas nasz czytelnik. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza