Limity osób w kościołach. Przed świątyniami pojawiły się namioty i dodatkowe nagłośnienie.


Rozpoczynają się najważniejsze dni dla każdego katolika. To kolejne święta w okresie pandemii koronawiursa. Wierni, którzy będą chcieli uczestniczyć w nabożeństwach, będą musieli stosować się do reżimu sanitarnego. 

Według rządowych wytycznych na 1 osobę będzie musiało przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób. 
Episkopat Polski zwrócił się z apelem do kapłanów i wiernych świeckich o skrupulatne przestrzeganie zasad bezpieczeństwa sanitarnego podczas celebracji liturgicznych.

Co oznaczają trzy święte dni ? 

  • Wielki Czwartek jest dniem ustanowienia Eucharystii oraz kapłaństwa. Księża obchodzą wówczas swoje święto.
  • Wielki Piątek to dzień śmierci Jezusa w kościołach odczytywana jest męką Pańska. w tym dniu nie sprawuje się mszy świętej. Po adoracji krzyża wierni przyjmują jedynie komunie świętą.
  • Wielka Sobota ostatni dzień Wielkiego Tygodnia, poprzedzający święto Zmartwychwstania  w tym dniu święcimy pokarmy  na stół  wielkanocny. 
  • Niedziela - Zmartwychwstanie Pańskie - katolicy głoszą światu wesołą nowinę. Odprawiane są poranne uroczyste msze rezurekcyjne.
  • Poniedziałek Wielkanocny - w polskiej tradycji tego dnia polewa się dla żartów wodą inne osoby tak zwany śmigus dyngus. 
Tam gdzie tylko możliwie wierni mogą uczestniczyć w liturgiach w przestrzeni otwartej - tak będzie np. w kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Główne uroczystości zostaną odprawione również w Kościele Mariackim w Chojnie. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza