Międzynarodowy naukowy sukces Mateusza Łużnego z Dębna


Pochodzący z naszego regionu Mateusz Łużny został laureat konkursu Student – Wynalazca zdobył dwa srebrne medale na tegorocznej Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.
Jeden z nich to nagroda za zeszłoroczny wynalazek. Medale w Genewie zostały przyznane za rozwiązania, które są wynikiem działalności naukowo-badawczej zespołów, w skład których wchodzą studenci, pracownicy naukowi polskich uczelni, instytutów badawczych oraz przedsiębiorstw.

Jeden ze srebrnych medali XI już edycji konkursu został przyznany studentom Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu za cykl 24 wynalazków dotyczących opracowywania metod uzyskiwania dihydrochalkonów – potencjalnych słodzików w przemyśle spożywczym. Przy tym rozwiązaniu pracowali Matusz Łużny oraz Dagmara Kaczanowska wraz z opiekunami naukowymi. - Niektóre z tych związków są w niewielkich ilościach wytwarzane przez rośliny. Mają wiele właściwości prozdrowotnych, m.in. antyoksydacyjne, przeciwzapalne czy przeciwnowotworowe, dlatego są wykorzystywane w farmacji jako składniki wielu preparatów, głównie suplementów diety czy syropów. Właściwości dihydrochalkonów powodują, że spożywane w niewielkich ilościach są ważnym czynnikiem odpowiedzialnym za zapobieganie wielu chorobom cywilizacyjnym takim jak np. cukrzyca, chorobom serca, a nawet depresja – tłumaczy Mateusz Łużny.

Drugi srebrny medal to wyróżnienie w zeszłorocznej X edycji,. Przyznany został za cykl 45 wynalazków dotyczących wytwarzania bioaktywnych związków flawonoidowych w wyniku biotransformacji. Flawonoidy to związki występujące w naturze, produkowane przez rośliny i posiadające liczne prozdrowotne właściwości – działają m.in. antyoksydacyjnie, przeciwgrzybiczo, antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo. W ciągu doby spożywamy średnio do 1 grama flawonoidów i już ta ilość jest ważnym czynnikiem zapobiegającym chorobom cywilizacyjnym takim jak cukrzyca, choroby serca, a nawet depresja. Mateusz Łużny wraz z zespołem opracował metody pozyskiwania związków flawonoidowych, które cechuje wysoka wydajność i znacznie mniejsze koszty niż przy ekstrakcji z roślin czy syntezie chemicznej”.

Tegoroczna edycja Międzynarodowej Wystawy Wynalazków w Genewie wyjątkowo odbyła się on-line z powodu trwającej pandemii COVID-19. Medale zostały przyznane na podstawie przesłanych filmów oraz plakatów promujących ich rozwiązania. Corocznie główną nagrodą w konkursie był też wyjazd na wystawę w Genewie. Niestety pandemia uniemożliwiła organizację imprezy.

Młody naukowiec swoją edukację rozpoczął w Szkole Podstawowej nr 1 w Dębnie, następnie ukończył Gimnazjum Publiczne w Dębnie i Szkołę Ponadgimnazjalną nr 1 w Dębnie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza