Dlaczego powtarzanie jest ważne? Żeby więcej zapamiętać!

Często chcemy się czegoś nauczyć, albo zapamiętać. Równie często wydaje nam się, że coś jest łatwe i zapamiętamy na pewno, szczególnie gdy ktoś nam daje jakąś pojedynczą informacje. Później w momencie kiedy jej potrzebujemy okazuje się, że jednak już jej nie pamiętamy, a wystarczyło ją tylko parę razy sobie powtórzyć. Z tego artykułu dowiecie się dlaczego powtarzanie jest ważne podczas uczenia się.

Bardzo ważne jest odpowiednie przypominanie, odtwarzanie sobie informacji, które chcemy zapamiętać, nie tylko tuż po zakończeniu nauki, ale także odpowiednio w pewnym czasie po jej zakończeniu. Szczególnie ważny jest początkowy okres kiedy zakończymy naukę bowiem krzywa zapominania spada wtedy najszybciej i to właśnie od tego zależy jak wiele informacji ostatecznie uda nam się zapamiętać. To jak ważne jest powtarzanie materiału wykazuje chociażby to badanie: https://www.jneurosci.org/content/35/43/14426

W badaniu w pierwszym eksperymencie uczestnicy zostali podzieleni na 3 grupy. Wszystkie grupy obejrzały razem 21 filmy - po 7 na grupę. Wszystkie grupy miały starać się zapamiętać jak najwięcej informacji. W trakcie każdego filmu pojawiał się tytuł danego filmu, do którego uczestnicy także mieli przywiązać uwagę, ponieważ to właśnie po tym tytule byli później proszeni o podanie szczegółów z danego filmu. Badani mieli sobie przypominać szczegóły z tych filmów. 1 grupa miała przypomnieć sobie szczegóły 1, 8 oraz 18 dnia. 2 grupa przypominała sobie szczegóły 1 oraz 18 dnia. Natomiast 3 grupa robiła to dnia 8 oraz 18. Proces przypominania wyglądał dla wszystkich grup tak samo. Każdy uczestnik miał wypisać jak najwięcej szczegółów jak tylko mógł. Za zapamiętane szczegóły uczestnikom przyznawano punkty

Wyniki prezentowały się następująco:

  • 1 grupa otrzymała średnio około 11 punktów  pierwszego dnia, około 10 punktów 8 oraz 18 dnia.
  • 2 grupa otrzymała średnio tyle samo punktów co pierwsza grupa pierwszego dnia, jednak ósmego było to już nieco mniej, a 18 dnia było to już tylko średnio około 9 punktów.
  • 3 grupa otrzymała około średnio około 5 punktów dnia ósmego i około 6 punktów dnia 18.


O ile wyniki grup 1 i 2 są do siebie bardzo zbliżone to wyniki grupy 3 zdecydowanie odstają daleko w tyle. Jeśli przyjrzymy się różnicą i podobieństwom to zauważymy, że grupa pierwsza i druga przypominały sobie informacje dnia pierwszego w przeciwieństwie do grupy trzeciej, która tego nie robiła.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza