7 ciekawostek o Robercie Lewandowskim


Robert Lewandowski to gwiazda światowego formatu. Lata walki, samodoskonalenia i niełatwej drogi piłkarskiej stworzyły piłkarza-perfekcjonistę. Jak każdy człowiek, tak i Lewandowski, przeżywał gorsze chwile. Dzięki niezwykle silnej woli pokonywał kryzysy i zyskiwał na znaczeniu w piłkarskim świecie. Przygotowaliśmy dla was garść ciekawostek o karierze Roberta Lewandowskiego. Z artykułu dowiecie się, dlaczego Franciszek Smuda miał określić Roberta mianem "drewna", czy jakim mianem Lewandowskiego określał Jurgen Klopp.

1. Polscy Beckhamowie

Kulisy życia Roberta Lewandowskiego to gorący temat nie tylko w Polsce. Piłkarz, wraz z małżonką Anną, określani są w niemieckich mediach mianem "polskich Beckhamów". Para wzięła ślub w 2013 roku i od tego czasu ich życie jest regularnie dokumentowane przez, szukające sensacji, portale plotkarskie. Lewandowscy, tak jak Beckhamowie, przez lata wyrabiali sobie międzynarodową renomę. Polski gwiazdor stał się twarzą kampanii reklamowych m.in. T-Mobile, Head&Shoulders, Coca-Cola, czy Huawei.

2. "Bolek i Lolek" z Dortmundu

Kiedy w 2010 roku Lewandowski przechodził z Lecha Poznań do Borussii Dortmund, w niemieckiej drużynie występowali już Jakub Błaszczykowski i Łukasz Piszczek. Polscy koledzy bardzo szybko pomogli zaaklimatyzować się Lewandowskiemu w drużynie BVB. Ówczesny trener Borussii, Jurgen Klopp, nadał nawet przydomek Kubie i Robertowi, czerpiąc inspiracje ze znanego polskiego komiksu - Bolek i Lolek.

3. Niedoceniony przez Smudę?

W maju 2008 roku Franciszek Smuda (wówczas trener Lecha Poznań), pojawił się na meczu pierwszoligowego Znicza Pruszków i Polonii Warszawa. Lewy, który reprezentował wtedy barwy Znicza, zanotował w meczu dwa trafienia i asystę. Na podstawie tej sytuacji powstał mit, jakoby Smuda miał powiedzieć, że Lewandowski "wygląda jak drewno" i zażądał "zwrotu pieniędzy za paliwo". W rzeczywistości przyszły selekcjoner reprezentacji Polski był Lewandowskim zachwycony, a jego szokujące słowa miały "odwrócić uwagę innych zainteresowanych".

4. Nienaganna, muskularna sylwetka

Perfekcyjną rzeźbę Roberta Lewandowskiego mogliśmy obejrzeć m.in. po trafieniu 41. gola w jednym sezonie Bundesligi, podczas meczu Bayern Monachium - FC Augsburg. Sylwetką polskiego napastnika zachwycają się nie tylko widzowie, ale również i sami koledzy z szatni. Nuri Sahin, były piłkarz Borussii Dortmund, nadał kiedyś Lewandowskiego przydomek "The Body", czyli "Ciało". Szczupła, muskularna sylwetka i doskonała kondycja fizyczna Roberta pozwalają mu na rywalizację na najwyższym poziomie, a także pomagają mu unikać groźnych urazów.

5. Sport we krwi

Polski piłkarz pochodzi z wyjątkowo uzdolnionej sportowo rodziny. Jego ojciec, Krzysztof, był mistrzem Polski w judo. Grał także w piłkę, w trzecioligowej drużynie Hutnika Warszawa. Mama Roberta, Iwona, była profesjonalną siatkarką, podobnie zresztą jak jego siostra, Milena. Sam Robert próbował swoich sił w różnych dyscyplinach: siatkówce, piłce ręcznej, gimnastyce. Robert Lewandowski był niejako skazany na sport!

6. Łzy, ból i porażki

Zanim Lewandowski doszedł do miejsca, w którym stał się piłkarską legendą, musiał zmierzyć się z wieloma trudnościami, boleśnie wpływającymi na jego życie. W 2005 roku zmarł jego ojciec, Krzysztof. Jak przyznał Robert, śmierć taty była dla niego "najtrudniejszym okresem". Lewandowski stał się jedynym mężczyzną w rodzinie i w wieku 16 lat wkroczył w prawdziwą dorosłość. Rok później odesłano go z Legii Warszawa do Znicza Pruszków z obawy o jego kondycję fizyczną. Mimo tych niepowodzeń, Robert nieustannie rozwijał się i dążył do wytyczonych celów.

7. Perfekcjonista w każdym calu

Żona Roberta, Anna Lewandowska, jest znaną dietetyczką sportową. To jej pomysły kulinarne oraz sposoby dobierania składników w posiłkach przyczyniły się do osiągnięcia wielkiego sukcesu sportowego przez jej męża. Jak wspominają sami zainteresowani: "Najpierw wyeliminowaliśmy słodycze, potem mleko". Jak przyznaje Lewandowski, jego dieta nie jest jednak restrykcyjna: "Nie mam ścisłej diety, w której muszę jeść 100 gramów tego, czy 200 gramów tamtego". Kluczem wydaje się zatem dobieranie właściwych składników pokarmowych i unikanie niezdrowych potraw.

Dziś Lewandowski jest znany na całym świecie i bywa rozchwytywany niemalże tak, jak David Beckham w czasach swojego prime. Jest to z pewnością piłkarz nieoczywisty, wybitny i niepowtarzalny. Stanowi wzór do naśladowania dla dzieci marzących o profesjonalnej, sportowej karierze.

Artykuł stworzony we współpracy z redakcją serwisu najlepsibukmacherzy.pl
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza