Akcja krwiodawstwa dla Krzysztofa Domańskiego


W niedzielę 15 sierpnia  odbędzie się akcji krwiodawstwa dla chorego mieszkańca Trzcińska-Zdroju Krzysztofa Domańskiego. Ambulans Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Szczecina zaparkowany będzie na parkingu koło TCK przy ul. Młyńskiej 4 w godz. 9.00 -13.00 .

Dawcą może być każda pełnoletnia osoba w wieku od 18 do 65 roku życia. Istnieje jednak możliwość oddawania krwi przez osoby starsze, na co jednak musi wyrazić zgodę lekarz obecny podczas weryfikacji wstępnej (kwalifikacji). Głównymi przesłankami jest zazwyczaj fakt, iż dawca jest wieloletnim krwiodawcą o bardzo dobrym zdrowiu.  W innym przypadku zazwyczaj nie dopuszcza się do donacji.
Osoba, która chce oddać krew - powinna być zdrowa - nie będąca w trakcje złego samopoczucia czy leczenia. Czas, kiedy nasz organizm nie jest zdrowy - jest osłabiony lub też przyjmujemy lekarstwa - stwarza zagrożenie z jednej strony przekazania krwi niespełniającej wymogów zdrowotnych z drugiej natomiast naraża samego Dawcę na pogorszenie jego stanu zdrowia czy choćby osłabienie organizmu. W przypadku przyjmowania leków okres karencji jest różny i zależy zarówno od choroby jak i przyjmowanych leków. Wyjątkiem jest zażywanie witamin, doustnych leków antykoncepcyjnych oraz leków hormonalnych stosowanych w okresie menopauzy.

Poniżej kilka sytuacji w których Dawca nie może oddawać krwi oraz wymagane przerwy po ich ustąpieniu:
  • w okresie menstruacji - przerwa minimum 3 dni po jej zakończeniu;
  • w czasie przyjmowania aspiryny lub innych leków zawierających kwas acetylosalicylowy - przerwa minimum 3 dni od ostatniego zażycia;
  • grypa, infekcje grypopodobne, gorączka powyżej 38ºC - przerwa 2 tygodnie po ustąpieniu objawów;
  • ciąża i karmienie piersią - przerwa minimum 6 miesięcy po porodzie lub zakończeniu ciąży.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza