W jakim wieku zazwyczaj pojawiają się zakola?

 


Gęste i lśniące włosy to marzenie nie tylko kobiet, ale i wielu mężczyzn. Także w ich przypadku włosy stanowią duży atut i równocześnie bywają synonimem atrakcyjności. Nic więc dziwnego, że kiedy włosy stają się przerzedzone, a w okolicy czoła pojawiają się coraz wyraźniejsze zakola, dla wielu mężczyzn jest to znaczący problem i jednocześnie sygnał do zmiany tego stanu. W jakim wieku pojawiają się zakola? Sprawdź, czy można zatrzymać wypadanie włosów.

Zakola, czyli wstydliwy problem mężczyzn

Zakola, choć są tak częstym zjawiskiem, wśród wielu mężczyzn mogą wywoływać konsternację. Co ciekawe, nie jest to problem, który dotyczy jedynie panów w średnim wieku. Ich pierwsze oznaki mogą pojawić się stosunkowo wcześnie, bo już około 20. roku życia. Co więcej, regularnie przeprowadzane badania obrazują, że nawet co trzeci mężczyzna, który znajduje się w przedziale wiekowym 20-40 lat, zmaga się z problemem wypadających włosów.

Za głównego winowajcę, który jest odpowiedzialny za wypadanie włosów, uznaje się łysienie androgenowe. Określa się je jako łysienie typu męskiego, choć warto mieć na uwadze, że z mniejszą częstotliwością pojawia się ono także u kobiet.

Łysienie androgenowe – co warto o nim wiedzieć?

Łysienie androgenowe, które odpowiada za zakola i wypadanie włosów u mężczyzn, jest uznawane za postępującą utratę włosów typu niebliznowaciejącego. Co równie interesujące, jest ona uwarunkowana genetycznie, dlatego też, jeśli Twój ojciec lub dziadek posiada zakola, jest bardzo prawdopodobne, że również Ty będziesz się z nimi zmagał.

Łysienie androgenowe jest w bezpośredni sposób związane z przemianą testosteronu w aktywną formę, czyli dihydrotestosteron, znany także pod nazwą DHT. Dihydrotestosteron ma bezpośredni wpływ na receptory androgenowe, znajdujące się w mieszkach włosowych i tym samym prowadzi do ich zmniejszenia, a w następstwie nawet całkowitego zaniku. Opisany proces zachodzi właśnie u tych z mężczyzn, u których nadwrażliwość mieszków włosowych na DHT jest uwarunkowana genetycznie. Dość interesujący jest fakt, że nie wszystkie z mieszków włosowych są podatne na działanie DHT; ma to miejsce w głównie w przypadku mieszków włosowych zlokalizowanych w okolicach potylicy.

Wypadanie włosów u mężczyzn – objawy

Warto pamiętać o tym, że zakola i łysienie androgenowe u mężczyzn mają charakter postępujący. Oznacza to, że jeżeli nie zostaną podjęte żadne sposoby zapobiegania, może dojść nawet do całkowitej utraty włosów. Ich wzmożone wypadanie rozpoczyna się zazwyczaj w okolicy czołowo-skroniowej – to właśnie tutaj tworzą się charakterystyczne zakola. Następnie utrata włosów następuje w okolicy ciemieniowej i kieruje się ku skroniom i ciemieniu.

Warto jednak pamiętać, że uwarunkowania genetyczne to nie jedyny powód nadmiernej utraty włosów u mężczyzn. Tak jak w przypadku kobiet, może ona być spowodowana traumatycznymi przeżyciami, życiem w ciągłym stresie, przyjmowaniem niektórych leków, niskim poziomem testosteronu czy nieodpowiednią dietą.

Zakola – czy istnieje na nie sposób?

Choć wypadanie włosów u mężczyzn często ma charakter postępujący, istnieją sposoby na to, aby mu zapobiec. Ważną rolę w tym przypadku odgrywa czas, dlatego też jeśli zauważysz u siebie pierwsze objawy wskazujące na zakola, udaj się na konsultację do specjalisty (dermatologa lub trychologa) w celu diagnozy i rozpoczęcia odpowiedniej kuracji.

Skutecznym sposobem na zmniejszenie zakoli są profesjonalne kuracje, które polegają na wcieraniu w skórę głowy preparatów, których składniki mają za zadanie pobudzić mieszki włosowe i tym samym zahamować samo wypadanie włosów. Dostępne są zazwyczaj w postaci szamponów, odżywek lub wcierek.

Innym pomocnym rozwiązaniem może okazać się masaż skóry głowy. Dzięki niemu pobudzamy krążenie krwi i również stymulujemy mieszki włosowe. Można wykonywać go rękami lub przy pomocy specjalnego masażera. Dodatkowo w trakcie masażu na skórę głowy można zaaplikować olejek z ekstraktami roślinnymi lub wcierkę na wzrost włosów.

Do pozostałych sposobów zalicza się zabiegi medyczne, np. mezoterapię, laseroterapię, a w ostateczności przeszczep włosów.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza