Wywiad z Łukaszem Marczewskim, sędzią piłkarskim z Morynia

Sędzia piłkarski to osoba, która czuwa nad prawidłowym przebiegiem meczu i przestrzeganiem zasad. Sygnalizuje faule i przewinienia a jak trzeba - ukarze zawodnika lub trenera. Arbiter nie tylko musi zmagać się z tym co dzieje się na boisku, ale często również z niezbyt przyjemnymi słowami wydobywającymi się z trybun... O trudach tego zawodu rozmawiamy z lokalnymi arbitrami. 

Dział sportowy portalu chojna24.pl zaprasza na nowy cykl wywiadów pt. "Zawód: sędzia" w których pytami się lokalnych arbitrów o ich pracę, pasję i historię z boisk.

Jednym z pierwszych sędziów, który zgodził się z nami porozmawiać jest Łukasz Marczewski. W rozmowie z naszym dziennikarzem opowiada między innymi  o swoich początkach, o przepisach i problemach kolegium sędziów. Zapraszamy do lektury. 

Czy piłkarze znają przepisy gry w piłkę nożną?

Hmm... często się zdarza, że piłkarze mają duża niewiedzę co do przepisów, a często się zdarza, że wiedzą więcej jak sędziowie. Problem jest w tym , że przepisy ewoluują co sezon cos się zmieniają. 

Sędzia piłkarski — ścieżka kariery?

Po pierwsze należy zapisać się na kurs, u nas w ZZPN  przeważnie odbywa się on od grudnia do stycznia. Po ukończonym kursie trzeba zdać egzamin sprawnościowy i teoretyczny. Wtedy można zaczynać swoją przygodę z sędziowaniem.

Pamiętasz swój pierwszy mecz w życiu?

Tak pamiętam. Był to mecz w Gryfinie, w marcu, z bardzo doświadczonym sędzia 3 ligowym.

Czym charakteryzuje się dobry sędzia piłkarski? Czy warto wybrać ten zawód?

Myślę, że najważniejsza w sędziowaniem to jest psychika i spokój. Jeśli ktoś to ma, może daleko zajść. Uważam, że jeśli ktoś się interesuje piłka nożna i nawet gdzieś grał i zastanawia się nad sędziowaniem, to powiem, że warto i zachęcam, bo to naprawdę fajna przygoda i można spotkać fajnych ludzi. 

Jak wyglądają testy na arbitra piłkarskiego?

Pierwszy jest egzamin teoretyczny z opisanymi sytuacjami na boisku i po za nim, sprawdzane jest jakie decyzję podejmiesz. Jest również test sprawnościowy tj. bieg długodystansowy i krótkie interwały, które mają swoje limity na każdą klasę rozgrywkową.. 

Ile kosztuje kurs na sędziego piłkarskiego?

Koszt kurs wynosi ok 100 zł, zajęcia odbywają się na weekendy

Z jakimi największymi problemami borykają się lokalni sędziowie ?

Na pewno poprawiły się boiska, a co do problemów to myślę, że jest nas mało i potrafimy od 11 do 20 być na boisku zmieniając tylko miejscowości.

Najlepszy obecnie sędzia piłkarski w kraju Twoim zdaniem to...?

W naszym województwie to Marek Arys a w kraju to jednak Szymon Marciniak

Gdzie jest granica nietykalności sędziego?

Od kampanii która rozpoczął ZZPN i kolegium sędziów pod nazwą "szacunek dla arbitra" już się nie słyszy o naruszeniu nietykalności sędziego. Wystarczy chęć uderzenia sędziego, zamach ręką i jeśli sędzia czuje się zagrożony, ma prawo przerwać zawody.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza