Ile gminy stracą na "Polskim Ładzie"?


Polski Ład ma być wielkim projektem rządu Prawa i Sprawiedliwości, jednak nie wszystko wygląda tak kolorowo jak pokazują to rządowe media. Skąd więc wezmą się pieniądze na spełnianie obietnic?

Związek Miast Polskich oraz Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza uruchomiła stronę internetową www.natwojkoszt.pl, znajdują się tam wyliczenia dotyczącego tego, ile stracą samorządy na wprowadzenie projektu "Polskiego Ładu". 

Pieniądze nie biorą się znikąd. Aby spełnić rządowe obietnice, rząd zagarnie większą część podatków, które teraz zostają w samorządach. 

- To oznacza mniej inwestycji w naszych gminach. Mniej wyremontowanych dróg, mniej nowych chodników, mniej nowych przedszkoli, mniej nowej kanalizacji itd. - napisał radny Wojciech Dorżynkiewicz na swoim profilu na Facebooku. 

Ile więc rocznie stracą poszczególne samorządy? Przedstawiamy wyliczania dla miejscowości z naszego regionu: 

Gryfino straci 8,8 mln zł
Chojna straci 2,4 mln zł
Stare Czarnowo straci 992 tys. zł
Mieszkowice stracą 950 tys. zł
Banie stracą 877 tys. zł
Trzcińsko-Zdrój straci 757 tys. zł
Widuchowa straci 708 tys. zł
Moryń straci 595 tys. zł
Cedynia straci 505 tys. zł
Dębno straci 4,4 mln zł
Myślibórz - 3,9 mln zł. 

Szacunek opiera się na średnim ubytku w PIT, podanym przez Ministerstwo Finansów w OSR projektu ustawy (26,8%). Odnosi się do planowanej na 2021 r. kwoty udziałów w PIT, podanej wszystkim JST przez Ministra Finansów do planowania budżetu na rok 2021.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza