Inteligentny dom, czy internet rzeczy? Co wiesz o ułatwianiu sobie życia?


Inteligentne rozwiązania w domach mają na celu ułatwienie codziennego życia. Dzięki nim ogranicza się zużycie prądu, optymalizuje działanie ogrzewania i klimatyzacji oraz steruje licznymi sprzętami. Mimo rosnącej popularności systemy odpowiadające za inteligentne działanie urządzeń wciąż rodzą wiele pytań i wątpliwości. Co charakteryzuje inteligentny dom? Czym jest internet rzeczy? Sprawdź, jaka jest Twoja wiedza na ten temat.

Inteligentny dom - co to takiego i jak działa?

Smart home, czyli inteligentny dom, to sieć łącząca różne instalacje i sprzęty w jednym budynku. Dzięki niej steruje się wieloma urządzeniami oraz systemami, nawet gdy przebywa się poza domem. Za pośrednictwem smartfona z dedykowaną aplikacją uruchamia się i wyłącza wybrane sprzęty, klimatyzację, ogrzewanie bądź instalację elektryczną. Aplikacja jest banalna w obsłudze i intuicyjna, dlatego już po kilku dniach sterowanie całym domem staje się prawdziwą przyjemnością.

Stworzenie systemu smart home w swoim domu ma wiele zalet. Dzięki niemu ułatwia się codzienne życie w stopniu znacznie wyższym niż w przypadku, gdy korzysta się ze sprzętów i instalacji w tradycyjny sposób.Użytkownicy inteligentnego domu dostosowują temperaturę w domu, czas działania ogrzewania lub klimatyzacji do indywidualnych preferencji. Dzięki temu obniża się zużycie prądu i ciepła. Dodatkowo w domach z systemem smart home jest bezpieczniej. W razie potrzeby domownicy wyłączają wybrane gniazdka elektryczne, sprzęty na czas burzy, a także uruchamiają alarmy i zamykają zewnętrzne rolety.

Sprawdź systemy do inteligentnego zarządzania domem tutaj: https://www.komputronik.pl/category/16911/inteligentny-dom.html

W ofercie Komputronika znajduje się wiele różnych rozwiązań, które sprawiają, że smart home dostosowuje się do indywidualnych potrzeb każdego użytkownika. Do systemu można stopniowo dołączać kolejne instalacje i sprzęty. Użytkownik nie musi od razu tworzyć całej sieci - może ją rozbudowywać, dopasowując jej charakter do aktualnych preferencji.


Czym jest internet rzeczy i jak działa?

Odrębnym zagadnieniem jest internet rzeczy. Dzięki niemu również ułatwia się codzienne życie, jednak zasada działania Internet of Things, czyli IoT, jest inna. W internecie rzeczy cyfrowa sieć łączy ze sobą różne przedmioty. Poszczególne urządzenia komunikują się ze sobą, by pozyskiwać dodatkowe informacje i poszerzać swoje funkcjonalności. Przykładowo, czujnik w samochodzie informuje o zbliżającej się przeszkodzie, a układ hamulcowy automatycznie zatrzymuje pojazd, by uniknąć zderzenia. Podobnie działają czujniki w robotach sprzątających, które uruchamiają się o określonej godzinie i czyszczą wybrane powierzenie. Robot uczy się omijać przeszkody, zapisując w pamięci trasy, którymi może się poruszać.

Internet rzeczy umożliwia tworzenie efektywniejszych systemów smart home, choć skupia się na nieco innej gałęzi technologii. Użytkownicy mogą mieć jednak pewność, że IoT ułatwi ich życie na wielu płaszczyznach. Do internetu rzeczy zalicza się wszystkie sprzęty, które bazują na interakcji z innymi urządzeniami. W sieci IoT znajduje się zatem smartwatch, który łączy się z telefonem oraz kamera monitoringu, przesyłająca sygnał do komputera. Sieć IoT jest zatem wykorzystywana znacznie częściej niż się wydaje, a jej zalety stale się rozszerzają. Z roku na rok przybywa sprzętów, które działają w oparciu o internet rzeczy, choć często sami użytkownicy nie zdają sobie z tego sprawy.

Rozwijanie IoT umożliwia tworzenie autonomicznych samochodów, wspieranie walki o czyste powietrze i ochronę środowiska, a także dostosowanie działania świateł drogowych do natężenia ruchu. W budynkach mieszkalnych Internet of Things skupia się na zwiększeniu efektywności ogrzewania, klimatyzacji, bądź działania różnych sprzętów. Elementem sieci IoT jest np. termostat, który reguluje wysokość temperatury w pomieszczeniach ogrzewanych za pomocą pompy ciepła.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza