Jak dostać się do lekarza lub na zakupy? Duży problem niezmotoryzowanych mieszkańców wiosek.


W wakacje mocno ograniczona jest komunikacja miejsca. Niektóre gminy uruchomiły co prawda usługę transportu, ale jest ona skierowana np. jedynie do osób niepełnosprawnych. Nasi czytelnicy od kilku tygodni zgłaszali nam problemy komunikacyjne między innymi w gminie Cedynia. 

Publikujemy list, który otrzymaliśmy od naszej czytelniczki w ubiegłym tygodniu: 

(...) może napiszą Państwo o tym, że mieszkańcy wsi Żelichów (gmina Cedynia) nie mają jak np. dojechać do lekarza czy na zakupy. Nie jeździ tam żaden autobus. Dlaczego chociaż raz w tygodniu nie pojedzie coś do Cedyni i Chojny, chociaż raz w tygodniu by załatwili mieszkańcom transport. Starsi ludzie, niektórzy ciężko schorowani, musza jeździć rowerem po prawie 20 km, bo to w obie strony . A niektórzy po prostu nie jeżdżą nigdzie, bo nie ma jak się gdziekolwiek dostać. Dobrze jednak, że są niektórzy uprzejmi ludzie i czasami można się z kimś zabrać np. do Chojny żeby stamtąd pojechać pociągiem do Szczecina lub Gryfina. Nic w tym kierunku nie robi gmina i sołtys.

Z prośbą o komentarz zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Cedyni. Odpowiedź nadeszła błyskawicznie a udzieliła nam jej sekretarz Anna Witek: 

Gmina Cedynia stara się zaspokoić potrzeby osób starszych i niepełnosprawnych w ramach usług opiekuńczych. Posiadamy specjalistyczny samochód do przewozu osób niepełnosprawnych, który jest do dyspozycji mieszkańców w sytuacjach braku transportu do lekarza. Opiekunki z OPS Cedyni również umawiają wizyty domowe lekarza, a także osobom niepełnosprawnym dostarczają artykuły żywnościowe.

Chcąc poszerzyć dostęp do usług transportowych dla naszych mieszkańców. w 2021r. Gmina Cedynia złożyła wniosek grantowy do PEFRON-u:,,Usługi indywidualnego transportu door-to-door.” o kolejny samochód.
Zależy nam, aby realizacja tego projektu dała szansę mieszkańcom Gminy Cedynia dojechać do placówek medycznych i innych. W ramach projektu planujemy zakup pojazdu dostosowanego do przewozu osób z potrzebami wsparcia w zakresie mobilności i zatrudnienie kwalifikowanego kierowcy oraz dodatkowej osoby, w tym do pomocy i asysty w pokonywaniu schodów i innych barier architektonicznych.
Usługa transportu door-to-door będzie również realizowana w formie taksówki społecznej rozumianej jako usługa społeczna. Obecnie czekamy na akceptację wniosku.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza