Wykorzystać potencjał turystyczny mostu Siekierki – Neurüdnitz


Projekt przystosowujący dawną przeprawę kolejową do nowych funkcji nie skończył się wraz z zakończeniem prac budowlanych i remontowych. Dla mieszkańców nadodrzańskich gmin zorganizowano warsztaty, które mają zachęcić do działalności w branży turystycznej opartej o niedawno oddaną do użytku ścieżkę rowerową i taras widokowy. Zmodernizowany most Siekierki – Neurüdnitz przyciąga wielu miłośników przyrody i aktywnego wypoczynku. A po zakończeniu niemieckiej części inwestycji ma stać się turystycznym hitem znanym w całej Europie.

Przeprawa przez Odrę, zlokalizowana na północ od miejscowości Siekierki, przez lata była tylko nieczynnym, popadającym w ruinę kolejowym obiektem inżynieryjnym. Dzięki inicjatywie Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz polskich i niemieckich samorządów zapomniany most (a właściwie dwa mosty i łącząca je wyspa) zyskał nowy wygląd, nowe funkcje i nowe życie. Środki na gruntowny remont oraz rozbudowę infrastruktury turystycznej pozyskano z Programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia - Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska.

Polska część inwestycji jest gotowa od maja br. Na oficjalne otwarcie, w pierwszy weekend wakacji, przybyło kilkuset rowerzystów. Zachwycali się dwupoziomową platformą widokową i wykonaną ze specjalnych płyt ścieżką pieszo-rowerową na dziewięciu przęsłach mostu. W efektowną konstrukcję wkomponowane zostały wygodne siedziska z pulpitami edukacyjnymi. Przy odrestaurowanych przyczółkach mostu oraz na tzw. wyspie mineralnej ulokowano miejsca odpoczynku, ze stojakami rowerowymi i ławkami. To idealne miejsce dla miłośników dwóch kółek i nadodrzańskiej przyrody.

- Siekierki, dotychczas kojarzone przede wszystkim z wydarzeniami historycznymi, stają się bardzo atrakcyjnym punktem na turystycznej mapie regionu, Polski, Europy – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz. - Tu zaczyna się Trasa Pojezierzy Zachodnich, tu można wjechać na szlaki rowerowe prowadzące wzdłuż Odry, tędy wiedzie najkrótsza droga rowerowa do Berlina. Gdy zostanie otwarty drugi most, niemiecka część inwestycji, przeprawa Siekierki-Neurüdnitz zyska ogromną popularność. A to będzie szansą na lokalne ożywienie gospodarcze, na rozwijanie mniejszych i większych biznesów. Wzmożony ruch turystyczny generuje zapotrzebowanie na usługi gastronomiczne, noclegowe.


Żeby przedstawić walory przyrodnicze i kulturowe odrestaurowanego mostu, omówić możliwości wykorzystania nowej atrakcji turystycznej, zaplanować związane z nią wydarzenia – Zespół Parków Krajobrazowych WZ zorganizował warsztaty dla lokalnych społeczności, z Cedyni, Morynia, Mieszkowic, Boleszkowic. W spotkaniach uczestniczyło 25 osób zainteresowanych rozwijaniem lub rozpoczęciem działalności w szeroko pojętej branży turystycznej.

- Uczestniczy warsztatów przedstawili swoje pomysły na prowadzenie biznesu z wykorzystaniem mostu i trasy rowerowej, nawiązali kontakty, zgłosili już pierwsze wspólne inicjatywy – mówi Igor Szakowski z Zespołu Parków Krajobrazowych WZ. - W warsztatach wziął udział przedstawiciel Wydziału Ekonomicznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technicznego, który służył fachowym doradztwem dotyczącym ekonomii prowadzenia biznesu oraz możliwościami pozyskiwania funduszy zewnętrznych na rozpoczęcie lub rozwój usług turystycznych.

Warsztaty spotkały się z tak dużym zainteresowaniem i tak pozytywnym odbiorem, że gmina Moryń zgłosiła potrzebę organizacji kolejnego spotkania. Odbędzie się ono na przełomie sierpnia i września. Natomiast w przyszłym roku zaplanowane są wspólne warsztaty z mieszkańcami i przedsiębiorcami z sąsiednich niemieckich gmin. I rozważyć możliwości prowadzenia transgranicznych usług turystycznych.

Wiosną 2022 polsko-niemieckie rowerowe połączenie przez Odrę powinno być już gotowe. Na Trasie Pojezierzy Zachodnich budowane są kolejne odcinki. Ścieżki powstające m.in. na nasypach nieczynnych linii kolejowych umożliwią bezpieczną i wygodną podróż na dwóch kółkach przez całe województwo. Od Siekierek przez Trzcińsko Zdrój, Myślibórz, Barlinek, Choszczno. W Ińsku południowa odnoga zbiega się z północną (Dobra Szczecińska – Szczecin – Stargard) i dalej prowadzi przez Drawsko, Czaplinek, Borne Sulinowo, Szczecinek.

Projekt „Przystosowanie mostu europejskiego Siekierki - Neurüdnitz do ruchu turystycznego” został w 85 proc. dofinansowany z programu Współpracy Interreg V A Meklemburgia-Pomorze Przednie / Brandenburgia / Polska 2014 – 2020, a także środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego oraz Gminy Cedynia. Wartość prac po polskiej stronie: 11 mln 791 tys. zł brutto.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza