76 lat temu w dniu 26 IX 1945 roku zatrzymał się pociąg w pobliżu stacji kolejowej w Lisim Polu

76 lat temu zatrzymał się pociąg w pobliżu stacji kolejowej w Lisim Polu  w dniu 26 IX 1945. Pociąg wyruszył 15 sierpnia 1945 roku, w święto Matki Boskiej Zielnej z małej stacji kolejowej w Borkach (przedwojenny powiat tarnopolski). Pociąg najprawdopodobniej odjechał z Tarnopola. Na stacji w Borkach na pociąg oczekiwało od dłuższego czasu wielu mieszkańców Czernielowa Mazowieckiego i pobliskich wiosek. 


W Archiwum Państwowym w Poznaniu znajduje się wiele cennych dokumentów z tego okresu. W ewidencji pociągów, którymi przemierzali długą, ciężką drogę osadnicy jadący w kierunku Pomorza Zachodniego, został odnotowany postój tego pociągu na stacji w Krzyżu w dniu 2 IX 1945 roku. Pociąg przyjechał o godzinie 1:45, składał się z 40 wagonów, w których znajdowało się 87 rodzin, 247 osób, 70 koni i 79 krów. Pociąg odjechał w kierunku Szczecina o godzinie 14:45. Jako miejsce docelowe napisano: Gryfin. Pociąg dojechał faktycznie do Gryfina w dniu 26 IX 1945, po czym ktoś zdecydował, że stacją docelową będzie mała stacja oddalona na południe od Gryfina. I tak repatrianci po wielu tygodniach ciężkiej, wyczerpującej tułaczce w nieznane wysiedli w pobliżu dzisiejszej stacji w Lisim Polu. Tutaj przybyli udali się w poszukiwaniu domów do zamieszkania w wiosce. Większość przybyłych do Lisiego Pola na wozach drabiniastych, furmankach odjechali do okolicznych wiosek: Baniewic, Grzybna, Chojny, Polesin,  Rurki, Strzelczyna, Żelechowa. Tutaj najczęściej pozostali. 


Z zapisu w ewidencji kolejowej wynika, że siedem wagonów z repatriantami z Podhajec (przedwojenne województwo tarnopolskie) zostało dołączonych do składu albo wagony zostały doczepione wcześniej. Podziękowanie dla Pana Zbigniewa Woźnego za udostępnienie skanów dokumentów pochodzących z Archiwum Państwowego w Poznaniu.


Prześlij komentarz

Nowsza Starsza