Która europejska liga jest najsilniejsza? Oto jest pytanie!


Przyjęło się, że najlepszymi piłkarskimi ligami w Europie i być może na świecie jest tzw. TOP 5. Ale która z nich jest najlepsza? Sprawdziliśmy.

Gdzie grają najlepsze kluby i najlepsi piłkarze? Gdyby zapytać o to kibiców, to tyle byłoby opinii, ilu fanów. Być może dla udobruchania społeczności fanów, od lat mówi się o TOP 5 lig piłki nożnej w Europie. Chodzi o angielską Premier League, hiszpańską La Ligę, włoską Serie A, niemiecką Bundesligę, czy francuską Ligue 1.
 
Złote okresy rozgrywek ligowych

Takie postawienie sprawy jednak nie załatwiło, bo dyskusje zwolenników poszczególnych lig zdają się nie kończyć, a argumentów nie brakuje jednym i drugim. Na przestrzeni ostatnich kilku dekad sprawa mogła wydawać się prostsza, bo wyraźnie jedne ligi dominowały latami nad innymi. Objawiało się to w sukcesach na arenie międzynarodowej – w wykonaniu klubów i reprezentacji, bo wtedy większość piłkarzy grała w rodzimych ligach.

Swój złoty okres miała włoska Serie A, którą fascynowali się młodzi kibice w latach 80 i 90. W Polsce swój dobry czas miała Bundesliga, w której dobrze radzili sobie Polacy przed erą Roberta Lewandowskiego. Pojedynek Messiego z Cristiano Ronaldo, który trwał długo w Hiszpanii wyniósł La Ligę na szczyt, z kolei miliardy krążące w angielskiej piłce sprawiły, że ostatnio to kluby z tych lig wydaje się najlepsze.
 
Najlepsi strzelcy wybierają Wyspy

Gdyby właśnie brać pod uwagę pieniądze, budżety, nazwiska i transfery, to Premier League wyprzedza konkurencję. To angielski futbol stał się gigantyczną maszyną do zarabiania i dzielenia pieniędzy. Pod wieloma względami dominuje Premier League. Strzelcy z innych lig przenoszą się do Anglii, tak było ostatniego lata, gdy do Premier League wrócili Romelu Lukaku (z Serie A) czy Cristiano Ronaldo (z Serie A). W Lidze Mistrzów angielskie drużyny przejęły schedę po hiszpańskich. La Liga po odejściu legend, czyli Ronaldo i Messiego przeżywa swój trudny czas i okres. Średnia bramek mocno poszybowała w dół. Dopiero w dziesiątej kolejce średnia bramek przewyższyła 3,5 gola na mecz, a w całym sezonie wynosi ona ledwie 2,4 bramki na mecz. Oglądalność ostatniego El Clasico nie powala na kolana.
 
Anglia vs Hiszpania i Włochy vs Niemcy

Dlatego też w większości zestawień najlepszych lig piłkarskich w Europie na pierwszym miejscu jest Premier League, drugie zajmuje La liga, a o trzecie rywalizują Serie A i Bundesliga. Typy – liga angielska – tę kategorię na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej wybiera zdecydowanie najwięcej polskich graczy. Ale wyścig o trzecie miejsce wydaje się najciekawszy.

Liga włoska wykonała skok i staje się coraz ciekawsza i atrakcyjniejsza, co wpływa na odbiór kibiców. W Polsce za sprawą wielu transferów rodzimych piłkarzy, również rośnie jej oglądalność i popularność. Mecze w ostatnich 2-3 latach stały się atrakcyjniejsze. No i wygranie Euro 2020 przez reprezentację Włoch jeszcze mocniej podbudowało pozycję ligi.
 
Procentowy udział wyników powyżej 2.5 gola na mecz:
  • Serie A (Włochy) – 66,67%
  • Bundesliga (Niemcy) – 58,02%
  • Premier League (Anglia) – 52,22%
  • La Liga (Hiszpania) – 41,72%

Najwięcej typów na Premier League

Popularność lig można mierzyć na różny sposób. O budżetach, wydatkach na transfery i oglądalności już wspominaliśmy. Ale można też sprawdzić, jak sytuacja wygląda w zakładach bukmacherskich, gdzie gracze stawiają kupony typując wyniki. W STS, czyli u lidera polskiego rynku bukmacherskiego sytuacja wygląda na ustabilizowaną i pierwsza trójka generalnie jest zawsze taka sama. Najwięcej wkładów i zakładów dotyczy Premier League, a za nią jest La Liga i Serie A. Oczywiście w zależności od części roku i części rozgrywek następują delikatne zmiany, gdyż np. są miesiące gdy Liga Mistrzów i Liga Europy na chwilę przebijają się do czołówki. Tak było też z Euro 2020. Hierarchia jednak wydaje się układać i wszystko wskazuje na to, że w najbliższych latach raczej trudno oczekiwać jakichś radykalnych przetasowań. Ale dopóki piłka w grze…

Udział w nielegalnych grach hazardowych jest karany. STS S.A. (dawniej Star-Typ Sport Zakłady Wzajemne Spółka z o.o.) posiada zezwolenie wydane przez Ministra ds. Finansów Publicznych na urządzanie zakładów wzajemnych. Hazard związany jest z ryzykiem.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza