Niebezpieczna sytuacja na przejeździe kolejowym. Pociąg przejechał przy otwartych rogatkach [foto]

Samochód osobowy omal nie zderzył się z drezyną remontową, która przejeżdżała przez strzeżony przejazd kolejowy. Rogatki w tym momencie były... otwarte. 

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w niedzielę 17 października na przejeździe kolejowym znajdującym się na drodze wojewódzkiej nr 125 w miejscowości Bielin (gmina Moryń). 

Małżeństwo jechało w kierunki miejscowości Wierzchlas, gdy zbliżali się do przejazdu, pasażerka zauważyła jadącą drezynę remontową. Całe szczęście kierowca nie jechał szybko, szlabany były otworzone, nie świeciło również ostrzegawcze światło. Niebezpieczną sytuację zarejestrowała kamera umieszczona w aucie. 

Odpowiedź PKP Polskie Linie Kolejowe

17 października, w godzinach 10-12 w obrębie przejazdu konieczna była pilna praca pociągu sieciowego. W tym czasie zapewniono na skrzyżowaniu dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Maszyniści pociągów otrzymali informację, że dojeżdżając do przejazdu mają obowiązek zwolnić do 20 km/h, szczególnie obserwować sytuację oraz podać dźwiękowy sygnał ostrzegawczy. Na ustalony czas dyżurny ruchu wyłączył urządzenia na przejeździe kolejowo-drogowym w miejscowości Bielin. Równocześnie wprowadzone zostały wspomniane wyżej dodatkowe środki bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo jest priorytetem PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Skrzyżowania torów z drogami i zamontowane na nich urządzenia są systematycznie sprawdzane. Pracownicy obsługujący sygnalizację i rogatki odbywają regularne szkolenia. Niezależnie od sposobu zabezpieczeń przy skrzyżowaniu torów z drogą bezwzględnie należy przestrzegać przepisów. Kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność za każdym razem zbliżając się do przejazdu. Ważne jest zatrzymanie i upewnienie się, czy nie nadjeżdża pociąg. W przypadku stwierdzenia zagrożenia lub nieprawidłowego działania urządzeń przejazdowych bezpieczeństwo zwiększa Żółta Naklejka PLK. Znajduje się ona na wszystkich przejazdach w Polsce po wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub przy słupku, do którego umocowane jest ramię rogatki. Żółta Naklejka zawiera indywidualny numer przejazdu, numer alarmowy 112, z którego należy korzystać w przypadku zagrożenia życia, oraz numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek. Zgłoszenia z wykorzystaniem Żółtej Naklejki umożliwiają precyzyjne określenie lokalizacji i – w razie potrzeby – sprawne wezwanie pomocy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza