"Przerwa na owoc" w Nadleśnictwie Gryfino


Nadleśnictwo Gryfino (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie) wraz ze szkołami, przedszkolami i placówkami pomocy społecznej z terenu Gminy Gryfino rozpoczęło akcję „Przerwa na owoc”, w ramach której założone zostaną przy siedzibach instytucji mini sady owocowe.

Drzewka starych odmian – jabłonie, czereśnie, śliwy i grusze (łącznie 111 sztuk) otrzymają do końca października b.r. placówki, które mają miejsce i możliwość założenia sadów. Odpowiednio posadzone i pielęgnowane cieszyć będą podopiecznych wyjątkowo smakowitymi owocami.

- Nasz „owocobus” pojawił się już w pierwszych gryfińskich przedszkolach, szkołach i domach pomocy społecznej. Każda z placówek otrzymała również pakiet edukacyjny złożony z atlasów i poradników, które pomogą w uprawie tych niezwykłych i cennych drzew - mówi Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino.

Mini sady przy szkołach i domach pomocy społecznej powstają w ramach kontynuacji projektu przywracania drzew starych odmian owocowych na terenie Nadleśnictwa Gryfino, realizowanego w partnerstwie z Centrum Infrormcyjnym Lasów Państwowych. Pierwszy z sadów – jabłoniowy, posadzono razem z mieszkańcami Gryfina, Szczecina i okolicznych miejscowości w czerwcu b.r., przy szlaku rowerowym Blue Velo. Z owoców zbieranych w tym sadzie będą mogli korzystać wszyscy, który doceniają wyjątkowy smak i walory użytkowe jabłek starych odmian.

Jabłka posiadają wszechstronne zastosowanie kulinarne, a owoce starych odmian są pełne aromatu i wybornego smaku. Założony sadzik będzie również ciekawym przystankiem dla rowerzystów, którzy licznie przemierzają szlak rowerowy Blue Velo. Odmiany drzew dobrane zostały tak, aby cieszyć w różnych porach roku.

Fot. Sadzenie otrzymanych od Nadleśnictwa Gryfino drzew owocowych na terenie DPS w Nowym Czarnowie (DPS w Nowym Czarnowie)
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza