Nowe rozgrywki już grają. Co to jest "Liga Ósemek"?


Ponad 350 zawodników reprezentujących 30 klubów z całego województwa bierze udział w Lidze Ósemek. Nowe rozgrywki są autorskim pomysłem prezesa Macieja Mateńko popartym przez Zarząd oraz Wydział Szkolenia Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej. 

To rozwiązanie skierowane jest przede wszystkim do klubów, które nie miały do tej pory zespołów juniorskich lub zmagają się ze zbyt małą liczbą zawodników chętnych do gry w swojej okolicy, w drużynie jedenastoosobowej. Rozgrywki odbywają się równolegle w 4 grupach.

Nowe drużyny juniorów powstały bądź zostały reaktywowane ponownie w następujących klubach: Astra Ustronie Morskie, Wybrzeże Biesiekierz, Odra Chojna, Ogniwo Babinek, Okręt Szczecin, Łabędź Widuchowa, GKS Kołbacz, Piast Karsko, GKS Golenice, Koral Mostkowo, Kłos Pełczyce, KP Drawsko Pomorskie, Ina Stradzewo, Orkan Suchań, Saturn Szadzko. Wydział Rozgrywek odnotował także przypadki, gdy kluby zgłosiły drużyny do Ligi Ósemek, a w momencie naboru i większej liczbie zgłoszeń zawodników, postanowiły zgłosić drużynę 11-osobową w II Klasie Juniorów.

- Kluby, które wyraziły chęć uczestnictwa w nowych rozgrywkach otrzymały wsparcie od Zachodniopomorskiego Związku Piłki Nożnej przy zakupie bramek w atrakcyjnej cenie. Oprócz spotkań ligowych, bramki te wykorzystywane są także w treningu: trampkarzy, juniorów oraz seniorów. - Chcemy, aby drużyny, które nie mogą skompletować 11 zawodników do gry nie były wykluczone z rozgrywek, a jak najwięcej młodych zawodników miało możliwość kontynuowania szkolenia i gry w piłkę. Stąd pomysł, aby zmniejszyć ilość występujących na boisku zawodników. Podkreślam, że jest to projekt pilotażowy, dlatego po analizie i weryfikacji tych rozgrywek po pierwszym sezonie, dopuszczamy możliwość wprowadzenia kolejnych zmian.  Zmodyfikowaliśmy też wymiary pola gry, do czego potrzebny był zakup nowych bramek, dlatego wysłaliśmy do firm prośbę o przedstawienie ofert, przeanalizowaliśmy je i wybraliśmy najkorzystniejszą z nich - mówi prezes ZZPN i wiceprezes ds. szkoleniowych PZPN - Maciej Mateńko.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza