Kontrola szczepień w zakładzie pracy i ich obowiązek w służbie zdrowia - PiS wycofał się z projektu?


Klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości zbierze się, by ocenić projekt dotyczący kontroli szczepień w zakładach pracy oraz pozwalający na wprowadzenie obowiązkowych szczepień w służbie zdrowia.

W ostatnim czasie taki projekt złożyli dwaj posłowie PiS, ale do tej pory nie trafił on do marszałek Sejmu i nie został upubliczniony. Według nieoficjalnych informacji mediów autorzy wycofali swoje podpisy z związku niezadowoleniem społecznym które pojawiło się w sieci. 

Trzy najważniejsze punkty które przedstawił Czesław Hoc, poseł podchodzący z naszego regionu, to: 
  • Przedsiębiorca będzie mógł poprosić o certyfikat zaszczepienia pracownika. Jeśli pracownik nie będzie zaszczepiony, to pracodawca będzie mógł zreorganizować pracę, na przykład przenieść go do działu, gdzie nie będzie miał styczności z klientami.
  • Szef każdego podmiotu leczniczego będzie mógł zarządzić obowiązkowe zaszczepienia pracowników. Jeśli pracownik nie zaszczepi się, "będzie mogło się to wiązać z restrykcjami w postaci zwolnienia z pracy".
  • Jeśli firma pokaże certyfikat, że całe przedsiębiorstwo, wszyscy pracownicy są zaszczepieni, uzyska specjalny przywilej - nie będą go dotyczyć żadne restrykcje.
  •  Pracodawca będzie miał prawo sprawdzić zaszczepienie pracownika - tak niezaszczepiony pracownik będzie miał prawo pokazać aktualny wynik testu na koronawirusa. A te mają być darmowe.
Klub PiS zbierze się w sprawie projektu  w grudniu, przed posiedzeniem Sejmu. Rząd ma również rozmawiać z opozycją. Rozmowy na temat ustawy i działań trwają już od wakacji. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza