Zabezpiecz ogród przed zimą


Zima w tym roku się opóźnia. Bardzo długo temperatura nas nie przekonywała, że za chwilę mogą wystąpić przymrozki. Wodociągi Zachodniopomorskie w Goleniowie proponują by jeszcze teraz, kto tego nie zrobił, zabezpieczył instalacje wodne w domkach letniskowych i ogrodzie. Wciąż wiele osób korzysta z instalacji wodnej na terenie działek lub ogródków, ale trzeba pamiętać, ze zima może przyjść na dniach.

Część synoptyków zapowiada ostrą zimę. Czy rzeczywiście będziemy musieli walczyć z dużymi mrozami i równie obfitymi opadami śniegu? Nie da się tego przewidzieć, ale nie można też zakładać, że nie unikniemy mrozów. A skoro będą ujemne temperatury, to trzeba zabezpieczyć instalacje wodne przez zamarznięciem.

Domek letniskowy

W domkach wypoczynkowych użytkowanych również zimą należy sprawdzić, czy nie ma ryzyka zamarznięcia wody w instalacjach poprowadzonych przez nieogrzewane pomieszczenia. Instalacja wodna powinna być dobrze zaizolowana (minimalna grubość izolacji rur 13 - 20 mm). Najlepszym sposobem zabezpieczającym instalację wodną przed mrozem w każdym domu jest przenośny system grzewczy, który w zależności od zapotrzebowania można zamontować w dowolnym miejscu. Polega on na zainstalowaniu na rurze elektrycznego kabla grzejnego (zwłaszcza pobliżu wodomierza, filtra, zaworów odcinających i czerpalnych), który można uruchamiać podczas dużego mrozu lub dłuższej nieobecności. Wygodniejszym i lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie termostatu, który automatycznie włącza urządzenie, gdy temperatura spadnie do 3°C, zaś jej wzrost do 7°C powoduje jego wyłączenie. Jest to rozwiązanie bezpieczne, niedrogie w eksploatacji.

W domkach letniskowych, które nie będą użytkowane zimą (lub w pomieszczeniach nieogrzewanych w domkach całorocznych) należy opróżnić z wody wszystkie syfony (szczególnie porcelanowe misek ustępowych), a następnie je zatkać celem uniemożliwienia rozchodzenia się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji. Alternatywnym rozwiązaniem jest zalanie syfonów płynem niezamarzającym, ale trzeba pamiętać, że z czasem on odparuje, a więc koniecznym będzie jego uzupełnienie.

W ogrodzie

- Najważniejszym zabiegiem, jaki należy przeprowadzić przed sezonem zimowym, jest pozbycie się wody z wszelkich narzędzi i rur, w których może zalegać, np. z węży ogrodowych, zraszaczy, pistoletów czy lanc zraszających. Jest to bardzo ważne, ponieważ w przypadku zamarznięcia zalegającej wody narzędzia mogą ulec zniszczeniu, a rozszerzająca się w wężach woda może je po prostu rozerwać - mówi rzecznik prasowy Wodociągów Zachodniopomorskich w Goleniowie Łukasz Szeląg.

Warto wyposażyć system nawadniania w zawory odwadniające, co pozwoli zaoszczędzić sporo czasu podczas prac konserwacyjnych, ponieważ system sam usunie zalegającą wodę ze zraszaczy i podłączonych rur. W przypadku braku zaworów odwadniających wodę najlepiej usunąć sprężonym powietrzem. To najprostszy i najbezpieczniejszy sposób.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza