Czy w wigilię można jeść mięso?


W  roku 2021 Wigilia Narodzenia Pańskiego przypada w piątek. Tego dnia obowiązuje zatem wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
Wigilijny post 24 grudnia jest częścią polskiej tradycji. Jednak według przepisów prawa kanonicznego nie jest on obowiązkowy. 

- Wątpliwości może budzić fakt, że zgodnie z ogólnymi normami roku liturgicznego, obchody uroczystości, w tym wypadku Narodzenia Pańskiego, zaczynają się już w jej wigilię. Jednak, jak wyjaśnia rzecznik KEP, piątkowa wstrzemięźliwość obowiązuje cały dzień i nie jest znoszona przez obchody liturgiczne należące do następnego dnia. „Należy rozróżnić dwa porządki: liturgiczny (formularze itp.) oraz prawny (dzień pokutny). Oznacza to, że 24 grudnia w piątek do godz. 24.00 trwa dzień pokutny. Podobnie będzie z 31 grudnia tego roku, który również wypada w piątek przed uroczystością. Tego dnia również obowiązuje post, jednak należy się spodziewać, że poszczególni biskupi diecezjalni ogłoszą na terenie swoich diecezji dyspensy” – tłumaczy rzecznik Konferencji Episkopatu Polski. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza