Niemcy wiedzą, kto był zleceniodawcą zamachu na jarmark w Berlinie

Członek związany z Państwem Islamskim, wysokiej rangi funkcjonariusz Abu Bara'a al-Iraqi miał zlecić zamach na świąteczny jarmark w Berlinie, w którym zginał Łukasz Urban, polski kierowca mieszkający w gminie Banie.

Według niemieckich mediów służby ustaliły zleceniodawcę zamachu. Był nim pochodzący z Iraku wysoki rangą funkcjonariusz tzw. Państwa Islamskiego (ISIS) posługujący się pseudonimem Abu Bara'a al-Iraqi. Jego prawdziwe nazwisko domniemanego zleceniodawcy ataku na jarmark świąteczny brzmi: Ali Hazim Aziz. Zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości mężczyzna, który zlecił działania wciąż  żyje i jest bardzo niebezpieczny. 

Dziennikarze poinformowali trop został podjęty przez służby irackie, a członek władz ugrupowania Patriotyczna Unia Kurdystanu Sadi Ahmed Pire potwierdził rozgłośni tożsamość domniemanego zleceniodawcy zamachu w Berlinie. Z tych informacji wynika, że jest on odpowiedzialny za planowanie ataków ISIS  w Niemczech.

W  niedzielę  19 grudnia mija kolejna  rocznica zamachu podczas jarmarku świątecznego w Berlinie, gdzie pierwszą ofiarą był Łukasz Urban – kierowca porwanej ciężarówki i mieszkaniec naszego powiatu. Do zdarzenia doszło w czasie jarmarku bożonarodzeniowego, gdy 40-tonowa ciężarówka marki Scania (ciągnik siodłowy z naczepą) z polskimi tablicami rejestracyjnymi z powiatu gryfińskiego wjechała w tłum ludzi. Bilans tych tragicznych wydarzeń to 12 ofiar śmiertelnych i 48 osób rannych. Ciało polskiego kierowcy znaleziono w szoferce samochodu. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie – zamachowcem okazał się Anis Amri, mężczyzna pochodzący z Tunezji. Dzień przed wigilią Amri został zastrzelony w Mediolanie przez włoską policję. Polak, który poświęcił życie, usiłując nie dopuścić zamachowca do kabiny kierowcy, stał się bohaterem. Media wraz z służbami są zgodne, że Łukasz utrudnił przebieg zamachu i w ten sposób uratował życie dziesiątkom osób.

Pogrzeb Polaka odbył się 30 grudnia w Baniach. W uroczystości żałobnej wzięły udział setki osób, w tym prezydent Polski Andrzej Duda, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa wraz przedstawicielami najwyższych władz. Dnia.5 listopada 2018 r. odbyła się uroczystość nadania nazwy rondu imienia Łukasza Urbana w Baniach.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza