Trwałe farby bez amoniaku – co wybrać?


Farba bez amoniaku jest uważana za jeden z najlepszych środków do koloryzacji naszych włosów. Nie ma w tym nic dziwnego – farby, które są pozbawiane amoniaku, czyli mocnego i agresywnego środka, będą zdecydowanie delikatniejsze i bardziej bezpieczne dla naszych pasm. Nie oznacza to jednak, że farba bez amoniaku to produkt idealny. Niestety takie nie istnieją i farba bez amoniaku najprawdopodobniej nie zostanie na naszych włosach tak długo jak farba z amoniakiem. Jaką farbę wybrać, gdy zależy nam na długotrwałej koloryzacji?

Farba bez amoniaku i farba z amoniakiem – co różni oba te produkty?

Pytanie, czym różni się farba bez amoniaku od tej, która jest wyposażona w ten składnik, wydaje się banalna – oczywiście rozróżnia je obecność amoniaku. Zastanówmy się jednak nad tym, dlaczego jest to aż tak wielka różnica. Wynika to z faktu, czym jest amoniak i jakie szkody może potencjalnie wyrządzić naszym włosom.

Amoniak to organiczny związek, powstały z połączenia azotu i wodoru. Jest szeroko wykorzystywany w rolnictwie i przemyśle, ale jego zastosowanie jest znacznie szersze. Działa on na nasze włosy spulchniająco. Oznacza to, że rozchyla łuski włosa, pozbawiając ich jednocześnie ochrony. Od razu trzeba zaznaczyć, że problemem nie jest tutaj samo działanie amoniaku – farba bez amoniaku także będzie zawierała jakąś substancję, chociażby monoetyloaminę, która zadziała podobnie. Problem polega na tym, że amoniak działa bardzo mocno i agresywnie, więc jego długotrwałe stosowanie może prowadzić do łamliwości włosów i utraty ich naturalnej objętości.

Farba bez amoniaku i jej trwałość

Farba bez amoniaku może być stosowana zdecydowanie częściej niż produkt do koloryzacji z amoniakiem. Nie dość, że nie wpłynie to negatywnie na nasze włosy – jeśli wybierzemy dobrą farbę bez amoniaku, stan naszej fryzury może nawet ulec poprawie. Niestety jest też druga strona medalu, czyli trwałość. Jak długo wytrzyma na naszej głowie farba bez amoniaku?

Kluczowa jest tutaj jakość produktu, którego planujemy użyć, ale można przyjąć, że farba bez amoniaku wytrzyma na naszej głowie maksymalnie do dwóch miesięcy, przy czym przeważnie jest to około miesiąca. To znacznie krócej niż farba z amoniakiem, jednak mamy tę przewagę, że farbowanie bez amoniaku może być często powtarzane.

Trwała farba bez amoniaku – czyli jaka?

Decydując się na wybór trwałej farby, która jednocześnie nie będzie posiadała w swoim składzie amoniaku, musimy mieć świadomość, że wytrzyma ona na naszej głowie krócej niż farba z amoniakiem. Nie oznacza to jednak, że jej działanie jest podobne do szamponetki – to w dalszym ciągu trwała farba, która może nam towarzyszyć jakiś czas. Jak wybrać taki produkt?

Dobrze powinna się sprawdzić ciemna farba bez amoniaku – ich działanie jest przeważnie nieco dłuższe niż jaśniejszych farb bez amoniaku, jednak ich wadą jest to, że szybciej widać na nich odrosty. Warto przeanalizować też skład produktu – im więcej składników odżywczych może zaoferować nam nasza farba bez amoniaku, tym lepiej dla nas. Pamiętajmy również o tym, by wybrać dobrą i sprawdzoną markę produktu do koloryzacji – używanie przetestowanych produktów daje nam większą pewność co do koloru włosów i jego trwałości.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza