Wyjazd za granicę jako opiekunkaZ roku na rok na popularność wśród Polek zyskuje praca opiekunki osób starszych za granicą. Dotyczy to głównie rynku niemieckiego, gdzie w wyniku szybkiego starzenia się tamtejszego społeczeństwa, co roku potrzeba setek tysięcy opiekunek seniorów. Wiele osób spoza branży ma wiele pytań dotyczących tego zawodu, wymagań, zarobków oraz tego jak można zacząć taką pracę. W poniższym tekście odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące pracy opiekunki za granicą.


Opiekunka za granicą to zawód, do którego wykonywania nie trzeba specjalnie wielkich kwalifikacji formalnych. Są dwa główne wymogi. Po pierwsze, potrzebne jest doświadczenie w opiece nad osobami dorosłymi, które zostało zdobyte zarówno podczas pracy w zawodach takich jak np. pielęgniarka czy opiekun medyczny, jak również podczas opieki nad własną rodziną czy bliskimi. Drugi warunek, który powinna spełniać opiekunka chcąca pracować za naszą zachodnią granicą, to znajomość języka niemieckiego w stopniu komunikatywnym, tak aby porozumieć się zarówno z seniorem, jak i jego rodziną.

Jeśli chodzi o zarobki i warunki pracy, to tutaj sytuacja jest bardziej zróżnicowana. Część opiekunek próbuje sama znajdować rodziny, które dadzą jej zatrudnienie, często bez umowy i ubezpieczenia. Niestety jak pokazują liczne doświadczenia, jest to bardzo złe rozwiązanie, które z jednej strony nie chroni opiekunki za granicą przed oszustwami, a z drugiej nie zapewnia większych zarobków. Agencja opiekunek osób starszych, taka jak np. Veritas Opieka, zapewnia im bardzo dobre warunki. Opiekunka posiadająca doświadczenie w opiece oraz znajomość języka niemieckiego, może liczyć na zarobki w okolicy 1700 euro netto na miesiąc. Ponadto rodzina seniora płaci także za jej wyżywienie oraz zakwaterowanie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza