Zmiana rozkładu jazdy pociągów. Jest odpowiedź biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego.

W piątek 24 grudnia otrzymaliśmy odpowiedź w sprawie zmiany rozkładu jazdy pociągów. Nowego godziny kursowania pociągów relacji Szczecin Główny - Kostrzyn nie spodobały się wszystkim pasażerom. 

Otrzymaliśmy list od naszego czytelnika. Pan Tomasz narzekał na to, że zmiany w rozkładzie jazdy spowodowały, że osoby kończące pracę w okolicach godziny 16:00 będą musiały około dwóch godzin czekać na pociąg. Pełną treść wiadomości, która trafiła do naszej redakcji opublikowaliśmy w artykule Nowy rozkład jazdy pociągów utrudni życie osobom dojeżdżającym do pracy? [list od czytelnika]

Poniżej publikujemy odpowiedź otrzymaną z Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego: 

Pociąg nr 88524 relacji Szczecin Gł. – Kostrzyn odjeżdża ze stacji początkowej o godz. 15:45 ze względu na ograniczoną przepustowość linii na odcinku Szczecin Główny – Szczecin Podjuchy, a także z uwagi na sposób wytrasowania przez PKP PLK S.A. pociągu IC 81100 Gałczyński do Warszawy, który ze Szczecina Głównego w nowym rozkładzie jazdy odjeżdża o godzinie 16:27.

W obrębie stacji Szczecin Port Centralny, przez którą przebiega trasa pociągów kursujących w stronę Gryfina i Kostrzyna, prowadzona jest duża inwestycja związana z przebudową i modernizacją tej stacji w celu poprawy dostępu kolejowego do portu morskiego w Szczecinie. Prace obejmują niemal całą stację, w tym jej kluczowe węzły rozjazdowe. Powoduje to znaczne ograniczenia możliwości trasowania pociągów, szczególnie w godzinach szczytowych, kiedy ich ruch jest najbardziej intensywny.

Dodatkowym utrudnieniem jest późna godzina odjazdu pociągu IC 81100 do Warszawy. W poprzednim rozkładzie jazdy pociąg ten odjeżdżał o godzinie 16:02, dzięki czemu kilka minut później możliwy był odjazd pociągu 88524 do Kostrzyna, który nie spowalniał pociągu IC.

Obecne wytrasowanie pociągu IC oraz wymienione ograniczenia w przepustowości infrastruktury powodują, że pociąg nr 88524 musi wyjeżdżać ze Szczecina albo o godz. 15:45, albo dopiero o 16:37, czyli za pociągiem IC 81100. Zważywszy, że większość dojeżdżających pracuje w Szczecinie do godziny 15:00 lub do 15:30, wybrano godzinę 15:45 jako najbardziej odpowiednią dla odjazdu pociągu regionalnego do Kostrzyna.

Kolejny pociąg do Kostrzyna w założeniach miał odjeżdżać ze Szczecina o godz. 18:10, ale i w tym przypadku względy niezależne od Organizatora przewozów (odjazd pociągu IC 83172 do Przemyśla o godz. 18:30) spowodowały, że odjazd pociągu regionalnego musiał zostaną przesunięty na godzinę 18:45.

Na dzień 13 marca PKP PLK S.A. zaplanowały pierwszą korektę rozkładu jazdy. Jeżeli pociągi IC zostaną od tego dnia wytrasowane w innych godzinach, wówczas możliwe będzie przesunięcie pociągów regionalnych na godziny odpowiadające większej liczbie podróżnych.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza