Krótsza kwarantanna i darmowe testy na koronawiursa. Zmiany w związku z piątą falą pandemii.


Premier Mateusz Morawiecki przedstawił na konferencji prasowej w piątek 21 stycznia zmiany dotyczące walki z koronawirusem. To reakcja władz na rekordową liczbę zakażeń - ponad 36 tysięcy nowych przypadków w ciągu minionej doby. 

- Bardziej powszechne testowanie, badanie chorych 60+ w ciągu 48 godzin od pozytywnego wyniku na koronawirusa, a także skrócenie kwarantanny do 7 dni - tak mają wyglądać nowe działania w związku z piąta falą pandemii. 

Resort zdrowia, w odpowiedzi na stale zmieniającą się sytuację epidemiczną w kraju i na świecie, pojawianie się nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2, najnowsze doniesienia naukowe i rekomendacje w sprawach zwalczania COVID-19, wypracowuje i/lub modyfikuje środki służące wzmocnieniu działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
To co obecnie jest priorytetem, a co w dużej mierze wynika ze specyfiki przebiegu zakażenia odmianą Omikron (szybszy rozwój choroby,) to przede wszystkim: - wzmacnianie i promowanie znaczenia szczepień ochronnych, - zwiększenie dostępności testów. Wdrażanie rozwiązań wzmacniających opiekę ambulatoryjną, czyli przeznaczoną dla pacjentów we wczesnym stadium choroby lub po przebytej chorobie, których leczenie nie wymaga hospitalizacji, - zwiększanie bazy dla leczenia szpitalnego. 

Aktualnymi pozostają zasady zachowania dystansu społecznego, stosowania dezynfekcji i noszenia maseczek w przestrzeniach zamkniętych. Zastosowanie będą miały również rozwiązania wprowadzone na jesieni 2020 r., które sprawdziły się w poprzednich falach.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza