Zmarła Maria Dobromilska, pierwsza polska nauczycielka w Gryfinie


W poniedziałek 10 stycznia w wieku 95 lat odeszła od nas Pani Maria Dobromilska - pierwsza polska nauczycielka w Gryfinie.

Przyjechała do Gryfina z Sambora na dzisiejszej Ukrainie wraz z rodzicami i bratem w końcu sierpnia 1945 r. z obawy przed represjami sowieckimi. Rodzina osiedliła się w domku na końcu ul. Flisaczej, w którym mieszkała do kresu swoich dni. Pracę rozpoczęła już 5 grudnia 1945 r. w Szkole Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej.

W czerwcu zeszłego roku Biblioteka Publiczna w Gryfinie nakręciła jej wspomnienia do projektu Gryfińskie Archiwum Mówione. Efektem tego jest zainstalowana przy wejściu do gryfińskiej „Jedynki” tabliczka z QR-kodem, odsyłającym do nagrania. Każdy z uczniów, nauczycieli czy rodziców może posłuchać i wspomnieć pierwszą młodziutką i dzielną nauczycielkę.
 
Pogrzeb odbędzie się w poniedziałek 17 stycznia. O godz. 12.30 będzie miało miejsce wystawienie ciała w kaplicy cmentarnej na Cmentarzu Komunalnym w Gryfinie, a o 13.00 msza święta i złożenie ciała do grobu.

fot. Biblioteka Publiczna w Gryfinie/Gryfino.pl
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza