Nikłe zainteresowanie domami do 70 m kw. bez pozwolenia. Przepisy są niejasne.


Od początku roku można już budować domy do 70 mkw. bez pozwolenia na budowę. Przepisy wprowadzone w ramach "Polskiego Ładu" są jednak nie jasne i nie wiadomo jak je interpretować. 

Nowe przepisy budzą rozczarowanie. Z ustawy nie wiadomo czy takie domy można sprzedawać lub wynajmować. W niektórych przypadkach i tak niezbędne będzie pozwolenie na budowę, ponieważ inwestor bez niego nie otrzyma kredytu ani nie ubezpieczy nieruchomości. 

Do budowy domu do 70 m kw. bez pozwolenia można przystąpić od razu po doręczeniu do urzędu zgłoszenia wraz z kompletem dokumentów. Warunkiem skorzystania z uproszczonej procedury jest jednak oświadczenie, że budujemy dom w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Jeśli skłamiemy, grożą nam za to określone sankcje, od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Sprawdziliśmy jak wygląda zainteresowanie takimi domami w naszym regionie. 

- (...) do dnia dzisiejszego (tj 25 stycznia - red.) do tutejszego Urzędu nie wpłynęło jeszcze żadne zgłoszenie dotyczące budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 70 m2 pow. zabudowy. Zapytania inwestorów dotyczące tej procedury mają na razie charakter informacyjny. Ciężko jest w tej chwili określić, jak duże będzie zainteresowanie inwestorów budową budynków mieszkalnych jednorodzinnych do 70 m2 powierzchni zabudowy, realizowanych na podstawie zgłoszenia, które obowiązuje od 1 stycznia 2022 r. - mówi nam Grzegorz Kłapouch, naczelnik Wydziału Architektury i Budownictwa Starostwa Powiatowego w Gryfinie.

Eksperci od rynku nieruchomości wskazują na jeszcze jeden problem związany z budową takich domów. Brakuje gruntów a ich ceny w ostatnich miesiącach mocno wzrosły. Średnia cena działku budowlanej w Chojnie wynosi około 100 zł / m kw., znacznie droższe są grunty w Gryfinie. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza