Tylko jedna apteka w regionie wykonuje testy na covid-19 [foto] [video]


Od czwartku 27 stycznia farmaceuci mogą przeprowadzać testy antygenowe w kierunku Covid-19. Wśród właścicieli aptek nie ma zbyt dużego zainteresowania możliwością uruchomienia punktu testowego. W naszym regionie taki test można wykonać tylko w jednej aptece, która zgłosiła się do programu. 

W naszym regionie darmowy test można wykonać tylko w jednej aptece - Weronika przy ulicy Klasztornej w Chojnie. Co więcej, właścicielka apteki, Halina Leśnik była pierwszą apteką w województwie, która rozpoczęła testowanie pacjentów w kierunku covid-19. 

W drugiej chojeńskiej aptece, również należącej do tego samego właściciela, wykonywane są szczepienia. Do piątku (28 stycznia) w aptece w Chojnie na koronawiursa zaszczepiło się 3467 osób. 


Pacjenci, którzy chcą się przetestować, wchodzą do apteki innym wejściem. Wykonanie testu trwa kilka chwil, wynik jest widoczny po około 10 minutach. 

W przypadku negatywnego wyniku testu, otrzymujemy Unijny Certyfikat COVID (ważny 48 godzin). Po dodatnim wyniku testu osoba testowana zostaje skierowana na izolację domową. Po 10 dniach otrzymuje Krajowy Certyfikat COVID, świadczący o ozdrowieniu. Krajowy Certyfikat będzie honorowany tylko w Polsce.

W jaki sposób mogę wykonać test antygenowy?

Jeśli masz objawy COVID-19, miałeś kontakt z osobą zakażoną koronawirusem lub masz w pracy kontakt z dużą liczbą osób, znajdź miejsce, w którym możesz zrobić bezpłatny test i udaj się tam. Badanie przeprowadzi farmaceuta lub pracownik medyczny, a wynik poznasz na miejscu.

Minimum 2 godziny przed badaniem nie należy spożywać posiłków i pić, nie wolno żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza