Covid-19: Ile osób się zaszczepiło? Ile zgłosiło powikłania po szczepieniu?


Szczepienia przeciw COVID-19 chronią przed ciężkim zachorowaniem. Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna. Im więcej osób się zaszczepi, tym ochrona przed koronawirusem będzie skuteczniejsza - zachęca do szczepień Ministerstwo Zdrowia. Sprawdziliśmy ile osób zaszczepiło się w naszym regionie i jak wyglądają statystyki zgłoszonych powikłań po szczepieniu... 
Obecnie może się zaszczepić każda osoba, która skończyła 5 lat. Dodatkowo osoby 12+ mogą przyjąć dawkę przypominającą, a osoby chore przewlekle – uzupełniającą (dodatkową). 

Zaszczepić można dziecko, które skończyło 5 lat. Dzieci w wieku 5-11 lat otrzymają dawkę dostosowaną do ich wieku i masy. Wszystkie osoby w wieku 18+ lat mogą otrzymać przypominającą szczepionkę:
  • po szczepieniu podstawowym preparatem mRNA lub AstraZeneca otrzymasz szczepionkę mRNA po conajmniej 5. miesiącach. Warunkowo, jeśli lekarz zaleci, możesz dostać szczepionkę Johnsosn&Johnson
  • po szczepieniu szczepionką Johnsosn&Johnson dostaniesz szczepionkę mRNA po co najmniej 2. miesiącach.
W całej Polsce liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 22 394 480 (dane z 15 kwietnia br.). W powiecie gryfińskim liczba osób w pełni zaszczepionych wynosi 31 767 a w powiecie myśliborskim 22 747. 

Od początku szczepień przeciwko covid-19 w całej Polsce odnotowano 18 564 niepożądanych odczynów poszczepiennych. Poniżej prezentujemy dane z powiatu gryfińskiego za 2021 rok przedstawione przez Państwową Powiatową Stację Sanitarno Epidemiologiczną w Gryfinie. 

Zgłoszone niepożądane odczyny poszczepienne u osób dorosłych wystąpiły po szczepieniu przeciwko Covid-19 w tym: 
  • u 9 osób po szczepionce wektorowej AstraZeneca o nazwie Vaxzevria; 
  • u 8 osób po  szczepionce mRNA Pfizer o nazwie Comirnaty;  
  • u 2 osób po szczepionce mRNA Moderna o nazwie Spikevax; 
  • u 2 osób po  szczepionce wektorowej COVID-19 Vaccine Janssen. 

Powyższe niepożądane odczyny poszczepienne w 23 przypadkach zakwalifikowano jako łagodne, natomiast 1 jako poważny (osoba dorosła), nie wymagający hospitalizacji. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza