Zagrożenie pożarowe w lasach.

 

Słoneczna i wietrzna pogoda w okresie wiosennym oraz brak opadów deszczu przyczyniają się do zwiększenia zagrożenia pożarowego w lasach. 

Od początku roku do 12 maja na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie wybuchło już 139 pożarów, na powierzchni 31,86 ha. Dodatkowo leśnicy interweniowali przy 38 pożarach traw i nieużytków bezpośrednio zagrażających lasom.

Bardzo przydatna w codziennej ochronie lasu przed pożarami jest infrastruktura, w którą w ostatnich latach zainwestowały nadleśnictwa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie. W tym sezonie leśnicy mają do dyspozycji 56 obiektów o wysokości 32 – 60 m wysokości, tj. 48 wyposażonych w kamery i 8 dostrzegalni tradycyjnych z obserwatorem, z których prowadzona jest wczesna detekcja lasów przed pożarami.

- Wieże TV i dostrzegalnie pożarowe, które pokrywają obszar naszej dyrekcji zwykle oddalone są od siebie o kilkanaście kilometrów. Położone są one w miejscach zapewniających najlepsze pole widzenia. W każdym z 35 nadleśnictw uruchomiliśmy Punkty Alarmowo-Dyspozycyjne, które uzupełniają system przeciwpożarowy lasów. Praca obserwatorów i dyspozytorów to niezwykle odpowiedzialna praca - to od ich zależy bezpieczeństwo lasów – dodaje Maciej Lipka.

W każdym z 35 nadleśnictw codziennie w gotowości utrzymywanych jest 35 samochodów patrolowo-gaśniczych oraz 5 samolotów gaśniczych oraz jeden patrolowy. Dodatkowo w czujności pozostanie blisko 200 leśników.

Prognozy pogody na najbliższe dni zakładają wysokie temperatury powietrza oraz niewielką ilość opadów. Takie warunki wydatnie wpływają na wzrost zagrożenia pożarowego. 99% wszystkich pożarów spowodowanych jest przez człowieka, przez jego celowe działanie lub jego lekkomyślność. Las nie obroni się sam, dlatego leśnicy apelują o zachowanie ostrożności podczas pobytu w lesie. W lesie i na terenach śródleśnych nie można rozpalać ognisk, grilli oraz palić papierosów.

W przypadku zauważenia pożaru prosimy o zawiadamianie najbliższej jednostki straży pożarnej lub pracowników Służby Leśnej


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza