Powstanie więcej ścieżek pieszo-rowerowych w regionie


Dokończenie ścieżki rowerowej do Smolnicy, budowa odcinka Suchlica - Cychry oraz projekty techniczne ścieżek Cychry-Prusiec i Dębno-Mostno to zadania, które polepszą warunki turystyki rowerowej w gminie Dębno. Inwestycje ruszą jeszcze w tym roku. Już ogłoszono pierwsze przetargi.
Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę o udzieleniu pomocy finansowej i rzeczowej dla Województwa Zachodniopomorskiego na przebudowę drogi wojewódzkiej nr 126 na odcinku Dębno – Smolnica. Dodatkowo przekazano dokumentację techniczną na realizację inwestycji. Kwota wsparcia Gminy Dębno wynosi 1 mln złotych. Pozostała kwota inwestycji pokryta zostanie przez Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego. Kolejnym etapem będzie przeprowadzenie procedury przetargowej przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. 

Realizacja zadania rozpocznie się jeszcze w tym roku, a zakończenie przewiduje się na rok 2023. To odcinek o długości nieco ponad 5 km. Droga dla rowerzystów będzie miała nawierzchnię bitumiczną i szerokość 2,5 metra. Odseparowana od jezdni, nowocześnie oznakowana trasa zapewni komfortową podróż na dwóch kółkach, ale będzie też idealna dla biegaczy, osób jeżdżących na rolkach i każdego pieszego.

Kolejny odcinek, który powstanie w tym roku, to ścieżka przy drodze krajowej nr 23 z Suchlicy do Cychr. Gmina Dębno ogłosiła już przetarg. Otwarcie ofert zaplanowano na 20 czerwca br. W ramach przedsięwzięcia powstanie odcinek o długości 1121m. Tym samym zostanie dokończona trasa objęta posiadanym przez gminę projektem.

Dodatkowo jeszcze w tym roku zlecone zostanie wykonanie dokumentacji technicznej na budowę ostatniego brakującego odcinka pomiędzy Cychrami i Dębnem tj. ścieżki rowerowej Prusiec – Cychry. We współpracy z Nadleśnictwem Dębno udało się wypracować koncepcję przebiegu planowanej trasy. Gdy projekt będzie gotowy, będzie można przystąpić do realizacji inwestycji.

Jednocześnie powstaje już dokumentacja techniczna na budowę ścieżki pieszo-rowerowej w pasie drogi powiatowej nr 2134Z na odcinku Dębno – Mostno wzdłuż starej zabytkowej drogi. Zadanie realizuje Powiat Myśliborski, ale Gmina Dębno przekazała dotację na wykonanie tej dokumentacji w wysokości 20 tys. złotych.

Źródło/fot. UM Dębno

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza