Robot odkurzacz - na jakie parametry należy zwracać uwagę?

Robot odkurzacz to dość kosztowne urządzenie. Jeśli planujesz jego zakup, sprawdź, na co zwrócić uwagę. Jakie aspekty są istotne z perspektywy skuteczności urządzenia, a co jest tylko zbędnym bajerem? Sprawdziliśmy! Poznaj najważniejsze cechy odkurzaczy automatycznych i wybierz model idealny dla siebie!

Robot odkurzacz a siła ssąca

Do efektywnego sprzątania potrzebna jest duża siła ssąca. Co to oznacza? Inaczej mówiąc jest to ciśnienie robocze, które określa się w Paskalach. Jakie wartości oddają więc przyzwoitą moc ssącą? Wszystkie powyżej 1800-2000 Pa. Przynajmniej najwydajniejszy tryb powinien mieć taką moc. Odkurzacz robot o sile ssącej 2500 Pa to już świetne urządzenie, które pozwala na usunięcie nawet wdeptanych okruszków czy sierści.

Rodzaj szczotki

Kolejną rzeczą, od której zależy efektywność sprzątania jest rodzaj wałka-szczotki. Wałek z włosiem o wiele wydajniej i skuteczniej będzie odkurzał dywany i wykładziny. Usunie z nich włosy czy sierść. Minusem jest jednak konieczność częstego czyszczenia wałka, w który sierść i włosy zaplątują się. Alternatywą jest wałek bez włosia. Nie wymaga czyszczenia, ale jest o wiele mniej skuteczny, jeśli chodzi o odkurzanie dywanów i wykładzin.

System pozycjonowania

W tym przypadku do wyboru mamy kilka opcji. Pierwszą z nich jest nawigacja laserowa, tzw. laserowe skanowanie (LDS Lidar). To system bardzo skuteczny, ponieważ robot odkurzacz tworzy mapę mieszkania. Nawet gdy wewnątrz jest sporo mebli, nie zgubi się i nie ominie żadnego miejsca. Minusem tego rozwiązania jest wysokość urządzeń z laserem. Mają one około 10 cm wysokości, więc nie wjadą pod wszystkie meble.

Drugim rozwiązaniem są kamery, które nie pracują tak wydajnie i szybko jak laser. Dodatkową wadą jest ich ograniczona zdolność nawigacji po zmroku. Do pracy potrzebują dobrego oświetlenia. Bez niego odkurzanie nie będzie efektywne.

Ostatnim typem nawigacji jest praca w oparciu o czujki, które reagują na przeszkody. Wtedy odkurzacz nie tworzy mapy pomieszczeń, ale może się jednak wewnątrz nich gubić, wielokrotnie odkurzać miejsce, w którym już pracował lub pomijać niektóre obszary.

Zarządzanie urządzeniem

Wybrane modele mają bardzo rozbudowane aplikacje i funkcjonalności, dzięki którym można zapisać mapy pomieszczeń, wyznaczyć strefy zakazane (np. z dużą ilością kabli, miską z wodą dla psa itp.) oraz utworzyć harmonogramy sprzątania. To bardzo przydatna możliwość, która zwiększa komfort użytkowania odkurzacza.

To już wszystkie najważniejsze aspekty dotyczące pracy robota-odkurzacza. Jeśli weźmiesz je pod uwagę, z pewnością znajdziesz urządzenie, które będzie odkurzało dokładnie i sprawnie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza