Jak "przepisowo" korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem?


Policjanci przypominają, w jaki sposób bezpiecznie i zgodnie z przepisami kierowca może korzystać z telefonu podczas jazdy samochodem.

Kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Jest to wykroczenie, za które grozi mandat karny w wysokości 200 złotych i 5 punktów karnych.

Przepis ten dotyczy kierującego każdym pojazdem, niezależnie od tego czy jest to samochód, motocykl, motorower, rower, ciągnik rolniczy czy pojazd zaprzęgowy.  Warto zwrócić uwagę na fakt, że nie tylko sama rozmowa przez telefon jest zabroniona, ale także korzystanie z jakiejkolwiek innej funkcji telefonu wymagającej trzymania go w ręku.

Aby korzystanie z telefonu podczas jazdy odbywało się zgodnie z przepisami konieczne jest wyposażenie pojazdu w zestaw głośnomówiący lub zastosowanie innych urządzeń dzięki, którym nie ma potrzeby trzymania telefonu w ręku. Ze względów bezpieczeństwa zaleca się jednak niekorzystanie z telefonu podczas jazdy nawet w sposób zgodny z przepisami. 

Wiele wypadków drogowych spowodowanych jest przeniesieniem koncentracji nad sytuacją panującą wokół pojazdu na rozmowę lub korzystanie z innego urządzenia elektronicznego.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza