Zobacz Cedynię, Rejon Pamięci Narodowej i Widuchową w archiwalnym filmie z lat 70-tych [video]


Archiwalne nagranie z gminy Cedynia pokazujące między innymi Górę Czcibora, miasto i szkołę można obejrzeć na stronie internetowej Rekonstrukcji Cyfrowej Telewizji Polskiej.

Wideo zostało nagranie na przełomie lat 70-tych i 80-tych, jego tytuł to "Historia współczesna - Nad Odrą". Oprócz Cedyni możemy zobaczyć ważne miejsca Rejonu Pamięci Narodowej. 

Opowieść o rzece Odrze i ludziach zamieszkałych na tych terenach. Historia bitwy rozegranej na przedpolach Cedyni 24 czerwca 972 roku między rycerzami Mieszka I, a wojskami margrabiego Hodona. Cedynia współczesna i zdjęcia archiwalne z 1945 roku, z forsowania Odry. Opowieść o osiedlaniu się ludzi po II wojnie światowej na terenach przygranicznych, na szlaku położonym między Cedynią a Świnoujściem. W reportażu wspomnienia kombatantów, pionierów, a także urokliwa panorama rejonów nadodrzańskich.

Materiały są udostępnione w ramach projektu „Digitalizacja Regionalnego Dziedzictwa Telewizyjnego i Filmowego z Archiwum TVP S.A.”, który prowadzimy. Są to archiwalne materiały z ośrodków Telewizji Polskiej z lat 70. i 80. dostępne za darmo online.

Wideo można obejrzeć tutaj: Historia współczesna - Nad Odrą
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza