Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?


Samochód można ubezpieczyć na kilka sposobów. Najbardziej znanym – i jednocześnie obowiązkowym ubezpieczeniem – jest OC. To polisa, która chroni sprawcę i poszkodowanego przed finansowymi skutkami wypadku czy kolizji. Drugą, niezwykle popularną polisą jest AC, czyli autocasco. Obie polisy różnią się zakresem ochrony i kwotą rocznej składki. Dowiedz się, ile musisz zapłacić, by ubezpieczyć swój samochód.

Ubezpieczenie OC – co wchodzi w jego zakres i ile może kosztować?

Ubezpieczenie OC, czyli od odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego właściciela auta. Reguluje je ustawa, a za jego brak grożą wysokie kary. Jest przypisane do samochodu, zatem mając 2 lub 3 pojazdy każdy z nich trzeba ubezpieczyć. Ochrona ta jest obowiązkowa, ponieważ chroni poszkodowanego oraz sprawcę przed finansowymi skutkami wszelkich zdarzeń na drodze. Oznacza to, że jeśli spowodujesz wypadek, nie zostaniesz obciążony opłatami za leczenie czy naprawę auta ofiar. Jeżeli natomiast zostaniesz poszkodowany w wypadku – ubezpieczyciel sprawcy wypłaci ci pieniądze na pokrycie strat.

Zakres OC zawsze jest taki sam, dlatego szukając takiej polisy warto rozejrzeć się za najtańszą opcją. Ostateczna cena zależy od marki, wieku i stanu samochodu, ale także od czynników związanych z kierowcą. Ubezpieczyciele zwracają uwagę na wiek, płeć, a także na staż za „kółkiem”. Ceny polis OC zależą zatem od wielu czynników, a ich rozpiętość jest bardzo duża. Możesz zapłacić składkę w wysokości kilkuset złotych, jak i kilku tysięcy. Najszybciej porównasz ceny ubezpieczeń oc na rankomat, czyli w porównywarce, która zestawia oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych w jednym miejscu.

Polisa AC – jaki to koszt i czy warto ją kupić?

Polisa AC, czyli autocasco nie jest obowiązkowa. W praktyce jednak wielu kierowców decyduje się ją wykupić, ponieważ znacznie rozszerza zakres ochrony OC. Wykupienie autocasco umożliwia wypłatę odszkodowania w przypadku:
  • kradzieży samochodu,
  • zniszczenia samochodu w wyniku działań sił natury,
  • zniszczenia samochodu w wyniku aktu wandalizmu,
  • uszkodzenia auta z winy kierowcy (np. zarysowania go na parkingu).

Wymienione wyżej sytuacje wcale nie zdarzają się tak rzadko, dlatego warto pomyśleć o tym, by rozszerzyć podstawową ochronę o pakiet AC. Wielu ubezpieczycieli oferuje atrakcyjne zniżki, gdy kupuje się cały zestaw OC, AC i NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Gdzie znaleźć korzystne cenowo ubezpieczenie?

Szukanie najtańszego, a jednocześnie najkorzystniejszego ubezpieczenia nie jest łatwym zadaniem. Ofert jest bardzo wiele, a ubezpieczyciele przekonują, że to właśnie ich opcja jest najlepsza. Można jednak ułatwić sobie to zadanie i wykupić ubezpieczenie samochodu w rankomat.pl. To internetowa porównywarka polis, w której zestawione są oferty kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych. Wypełniając krótki formularz, możesz dowiedzieć się, ile będzie kosztowała ochrona twojego auta w poszczególnych firmach. Mając takie zestawienie, łatwo zdecydujesz, która oferta najbardziej ci odpowiada. Wykupienie polisy OC czy AC online jest wygodniejsze i szybsze niż załatwianie tej formalności osobiście w oddziałach ubezpieczyciela albo telefonicznie.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza