Niemieckie media: w Odrze wykryto wysokie stężenie rtęci


Niemieckie laboratorium w próbkach wody z Odry stwierdziło wysoki poziom rtęci - tak informują lokalne media. Z kolei jeszcze dwa dni temu, Wody Polskie mówiły o tym, że... nie ma żadnego skażenia. 

Wszystko zaczęło się na Odrze w okolicach Oławy. Tamtejsze służby poinformowały o wykryciu w wodzie metyzylenu, groźnej substancji znajdującej się w rozpuszczalnikach. Kolejne badania miały tego nie potwierdzać, a Wody Polskie - czyli państwowe przedsiębiorstwo, które odpowiada za rzeki, cieki wodne i jeziora, wręcz mówiły, że nie ma mowy o skażeniu. 

- Jeśli idzie o kwestię skażenia wody, badania prowadzone przez wyspecjalizowaną i przeznaczoną to tego jednostkę, czyli Inspektoraty Ochrony Środowiska, zarówno Główny, jak i te Wojewódzkie, one nie wykazują żadnego zagrożenia, jeśli idzie o substancje toksyczne na terenie dorzecza Odry – mówił dwa dni temu (tj. 10 sierpnia) Marek Duklanowski, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Niemiecka media: wysokie stężenie rtęci 

Stężenie rtęci było tak wysokie, że niemieckie laboratorium będzie powtarzać testy. Federalny Urząd Środowiska ostrzega, że rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt.

Jak podaje portal rbb24.de Według Federalnej Agencji Środowiska rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Ponieważ nie może być wydalany przez organizm, gromadzi się w organizmie. Nadal nie jest jasne, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowego śmiertelności ryb. Wszystko wskazuje na to, że zanieczyszczenie Odry, które doprowadziło do śmierci wielu ryb, może mieć pochodzenie przemysłowe”. Urząd stara się wykryć potencjalne źródła zanieczyszczeń podczas przelotów dronami i ustalić, jaki jest stan rzeki. Badają, co to za substancja i „przede wszystkim, kto wprowadził tę substancję gdzie do Odry.

Doktor Paweł Grzesiowski ostrzega - jeśli potwierdzi się obecność związków rtęci w wodach Odry, to poważne zagrożenie dla ludzi. Rtęć jest toksyczna szczególnie dla dzieci i kobiet w ciąży, uszkadza mózg, nerki, jelita. Rtęć wchłania się przez skórę, drogi oddechowe, układ pokarmowy. Należy zachować ostrożność.

Czytaj również:

fot. Widuchowa/ rbb24.de
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza