Pracownicy Elektrowni Dolna Odra wykonali mierzący niemal 180 cm znak Polski Walczącej [foto]


Na terenie Elektrowni Dolna Odra, jednego z oddziałów Spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna z Grupy PGE, powstał nowy znak „Polska Walcząca”. Mierząca niemal 180 cm powstańcza „Kotwica” będzie docelowo zamontowana na rondzie Powstańców Warszawskich w Gryfinie, w miejscu starego, zużytego już znaku.

Zrobiony od podstaw, wykonany z blachy nierdzewnej, pomalowany i umiejscowiony na fasadzie 180-centymetrowy znak Polski Walczącej w kształcie kotwicy – symbolu nadziei na odzyskanie niepodległości Polski okupowanej przez nazistowskie Niemcy, zostanie zamontowany na rondzie Powstańców Warszawskich w Gryfinie. Znak doskonale wkomponuje się w przestrzeń miejską, poświęconą pielęgnowaniu pamięci bohaterów historycznych walczących za Ojczyznę. Niedaleko znajduje się plac Solidarności oraz ulica Żołnierzy Wyklętych, na której w ubiegłym roku powstał mural poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

Wykonanie przez pracowników Elektrowni Dolna Odra powstańczej „Kotwicy” to chęć oddania czci oraz upamiętnienia żołnierzy i cywilów walczących w Powstaniu Warszawskim, którzy krok ku wolności okupili własnym życiem. To także podkreślenie, jak wielka jest wartość czynu powstańczego, a także pamięć o Powstaniu Warszawskim i o Powstańcach. Wierzę, że dzięki takiemu gestowi spółka PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna przyczyni się do kultywowania tradycji patriotycznych wśród mieszkańców Gminy Gryfino – mówi Andrzej Legeżyński, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

W Elektrowni Dolna Odra powstał projekt wymiany znaku Polska Walcząca, który nie tylko łączy pokolenia, ale jednocześnie nawiązuje do tradycji patriotycznych. Wspólnie z Gminą Gryfino dbamy o historię oddając hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę – podkreśla Sylwester Chruszcz, Dyrektor Elektrowni Dolna Odra.

Jedną z pierwszych osób, która miała okazję podejrzeć efekt pracy pracowników Elektrowni Dolna Odra, był kpt. Bronisław Pakuła, kombatant zasłużony w walkach o wolną Polskę, były pracownik Elektrowni Pomorzany. - Jestem dumny, że młode pokolenia wciąż pamiętają o nas, oddając cześć i chwałę idei, za którą setki tysięcy osób oddało życie. Idei wolnej Polski – powiedział kpt. Bronisław Pakuła.

1 sierpnia br. na Placu Solidarności w Gryfinie odbyły się obchody 78. Rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, podczas których uczczono pamięć o walczących bohaterach złożono kwiaty i zapalono znicze. W imieniu pracowników Elektrowni Dolna Odra znicz pamięci zapalił Sylwester Chruszcz, dyrektor elektrowni.

Departament Komunikacji PGE GiEK.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza