Służby alarmują - trująca substancja w Odrze!


Służby ostrzegają przed toksyczną substancjom, która trafiła do rzeki Odry. Pierwsze śnięte ryby znaleziono w Odrze w Oławie w województwie dolnośląskim. Toksyczna plama powoduje olbrzymie zniszczenia fauny i flory. 

Odrą od kilkunastu dni płynie bardzo toksyczna substancja o nazwie Mezytylen. Poziom skażenia jest duży. Dużą ilość śniętych ryb zauważono od Oławy po Wrocław oraz w województwie lubuskim. Toksyczna substancja jest już również w naszym regionie. 

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Polski Związek Wędkarski przestrzegają przed zbliżaniem się do lustra wody, spacerami z dziećmi i szczególnie psami, które lubią się napić wody. Nie należy też łowić ryb i pod żadnym pozorem ich nie spożywać. Środek trujący, o którym mowa jest wykorzystywany w syntezie organicznej oraz jako rozpuszczalnik. Informacja ta dotyczy też starorzeczy i zbiorników przepływowych, do których Odra uchodzi kanałami. Rowy melioracyjne z Odry także mogą być skażone. 

Do skarżenia doszło już wielu miejscach w kraju, między innymi w W Głogowie i Oławie odłowiono yony śmierdzących ryb  (Cigacice, Tarnawa, Wielobłota, Krępa, Pomorsko, Krosno Odrzańskie)

fot. Norbert Pająk 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza