Czy autocasco obejmuje uszkodzenie silnika?


Autocasco to często wybierane przez kierowców dobrowolne ubezpieczenie komunikacyjne. Gwarantuje pomoc finansową w razie wystąpienie niespodziewanych sytuacji podczas jazdy, a także w czasie parkowania czy garażowania. Należy jednak pamiętać, że ubezpieczalnia może odmówić wypłaty odszkodowania ze względu na szereg wyłączeń zawartych w Ogólnych Warunkach Ubezpieczeń. Czy AC obejmuje awarie silnika?

Autocasco — jaki zakres ochrony zapewnia?

Autocasco to dobra opcja dla osób, którym zależy na spokojnej jeździe bez martwienia się o konsekwencje stłuczek, wypadków czy kradzieży auta. W razie potrzeby polisa AC pokryje koszty naprawy szkód wyrządzonych z winy ubezpieczonego, a także spowodowanych działaniem czynników losowych. Mowa tu o opadach gradu, uderzeniu pioruna czy uszkodzeniach wywołanych przez zwierzęta.

W momencie kradzieży samochodu ubezpieczyciel również zobowiązany jest do wypłacenia określonej sumy odszkodowania. Taka pomoc pozwala zrekompensować straty związane ze zniknięciem auta.

Jak się okazuje, przy zakupie obligatoryjnego ubezpieczenia OC, warto zastanowić się nad zakupem dodatkowej polisy. Więcej o możliwych rozszerzeniach ubezpieczeń przeczytasz w artykule https://radioolsztyn.pl/dodatki-do-oc-o-jakie-opcje-warto-rozszerzyc-ubezpieczenie/01550061.

Jakie uszkodzenia silnika obejmuje Autocasco?

Ubezpieczenie Autocasco nie pokrywa kosztów awarii wynikających ze zwykłej eksploatacji auta. Oznacza to, że wymianę części w samochodzie ulegających zużyciu, np. klocków hamulcowych, kierowca musi opłacić z własnej kieszeni. Ta sama zasada odnosi się do silnika, który przestał działać nie na skutek zdarzenia losowego, a przez ilość przejechanych kilometrów.

W takim razie, kiedy ubezpieczyciel pokryje koszty remontu jednostki napędowej? AC obejmuje swoim zakresem naprawy silnika, gdy taka potrzeba wynika z działania żywiołu, aktów wandalizmu lub jest efektem stłuczki bądź wypadku. Szkoda silnika zostanie więc zlikwidowana z funduszu ubezpieczalni w sytuacji, jeśli powstanie np. na skutek zderzenia z innym autem lub z drzewem.

Kiedy ubezpieczyciel nie pokryje kosztów naprawy silnika?

Każdy ubezpieczyciel zabezpiecza się na wypadek sytuacji, kiedy powstałe szkody będą skutkiem rażącej nieodpowiedzialności ze strony właściciela lub zostaną spowodowane umyślnie. Z tego powodu w umowie zawieranej pomiędzy kierowcą a ubezpieczalnią, zawsze znajdują się Ogólne Warunki Ubezpieczenia a w nich — przewidziane przez firmę wyłączenia.

Jak już wiadomo, polisa AC nie obejmuje szkód powstałych przez zużycie na skutek normalnego, codziennego użytkowania. Oprócz tego właściciel naprawę silnika opłaci z własnej kieszeni, jeśli awaria powstała podczas kierowania autem niedopuszczonym do ruchu, np. bez ważnego przeglądu. Ta sama sytuacja tyczy się zdarzeń, mających miejsce po spożyciu alkoholu lub narkotyków przez osobę kierującą samochodem.

Koszt remontu silnika leży po stronie właściciela także w momencie, gdy powstałe uszkodzenia były wynikiem uczestnictwa w wyścigach bądź rajdach. Odpowiedzialność za naprawę jednostki napędowej jest po stronie kierowcy, jeśli zastosował on niewłaściwe paliwo lub nieprawidłowy olej silnikowy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza