Jest raport w sprawie katastrofy ekologicznej na Odrze.


W piątek 30 września Polska i Niemcy opublikowały dwa odrębne raporty na temat przyczyn katastrofy ekologicznej w Odrze. Według niemieckich ekspertów, nagły wzrost zasolenia rzeki to najbardziej prawdopodobna przyczyna zakwitu toksycznej algi w Odrze i masowego śnięcia ryb.

Zarówno polscy, jak i niemieccy eksperci wskazują w swych raportach, że ryby w Odrze zabiła toksyna, wytwarzana przez algę Prymnesium parvum, nazywana też złotą algą. 

- Ze względu na brak dostępnych informacji eksperci musieli pozostawić otwartą odpowiedź na pytanie, co było przyczyną nienaturalnie wysokiego zasolenia – poinformowano w komunikacie prasowym niemieckiego Ministerstwa Środowiska.

W raporcie nie wyjaśniono w jaki sposób algi, które występują w słonych wodach przybrzeżnych, dostały się w głąb rzeki. Według Niemców najbardziej prawdopodobną przyczyną jest nagły wzrost zawartości soli w połączeniu z innymi czynnikami. 

Według niemieckiego Ministerstwa Środowiska, to, dlaczego zawartość soli w Odrze, sprzyjająca zakwitowi alg, wzrosła tak nagle, musi zostać wyjaśnione przez polską stronę.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza