Grożą nam przerwy w dostawie prądu? PSE wprowadziło "stan zagrożenia".

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły "okresy zagrożenia", który przypadają na piątkowy (tj. 23 września) wieczór. Tego typu "ostrzeżenie" jest wprowadzone po raz pierwszy w historii. 

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły okresy zagrożenia w ramach rynku mocy i zapewniły jednocześnie, że system elektroenergetyczny pracuje stabilnie, nie występuje też konieczność ograniczania poboru energii elektrycznej przez odbiorców. Jak wynika  informacji urzędu, braki w dostawach prądu mogą wystąpić 23 września w godzinach wieczornych.

- Urząd ogłasza okresy zagrożenia w dniu 23.09.2022 r. w godzinach 19:00 - 20:00, 20:00 - 21:00” – czytamy w bardzo krótkim komunikacie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Oznacza to, że w magazynach jest zbyt mało energii a dostawcy muszą wywiązać się z umów i dostarczyć zakontraktowaną moc. 

Dostawcy wyznaczą nowe obowiązki 

PSE opublikowały wielkości umożliwiające dostawcom mocy wyznaczenie skorygowanego obowiązku mocowego na swojej stronie internetowej. W lakonicznym komunikacie PSE poinformowało także, że decyzja została podjęta na podstawie następujących przepisów polskiego prawa:art. 57 ust. 9 ustawy z dnia 8 grudnia 2017 r. o rynku mocy (Dz. U. z 2021 r. poz. 1854), § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Energii z dnia 18 lipca 2018 r. w sprawie wykonania obowiązku mocowego, jego rozliczania i demonstrowania oraz zawierania transakcji na rynku wtórnym, pkt. 16.1.3 regulaminu rynku mocy.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza