PKN Orlen chce kupić niemiecką rafinerię Schwedt?


PKN Orlen chce kupić należącą do Rosnieftu rafinerię w niemieckim Schwedt - poinformowała w piątek (tj. 16 września) agencja Reuters.

Reuters powołuje się na nieoficjalne informacje z źródeł z Warszawy i Berlina. "Plotki" o chęci przejęcia rafinerii znajdującej się przy polsko - niemieckiej granicy przez polskiego giganta pojawiły się już kilka miesięcy temu..

- O planowanych czy realizowanych projektach oraz inwestycjach informujemy za pomocą oficjalnych kanałów komunikacji w momencie podjęcia stosownych decyzji - poinformowało biuro prasowe spółki. - Jednocześnie informujemy, że na bieżąco obserwujemy sytuację w regionie.

Zakład należy do rosyjskiego Rosnieftu, który przed wybuchem wojny na Ukrainie chciał kupić kolejne udziały. Teraz Niemcy chcą go nacjonalizować. Ropa do rafinerii jest dostarczana rurociągiem "Przyjaźń". Jako jedną z alternatywnych dróg dostawy surowca wymienia się terminal w Gdańsku i polski rurociąg. 

Polska strona zapowiedziała, że dostawy ropy do rafinerii Schwedt poprzez terminal w Gdańsku i polskim rurociągiem będą możliwe dopiero wtedy, gdy Rosnieft przestanie być akcjonariuszem rafinerii.

Rafineria w Schwedt to kluczowy dostawca m.in. w benzyny, oleju napędowego i oleju opałowego we wschodnich Niemczech. 
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza