Rządowe aplikacje obowiązkowo w każdym smartfonie. Kontrowersyjny pomysł MSWiA.


Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji pracuje nad projektem ustawy o ochronie ludności cywilnej. Nowe przepisy mogą zawierać bardzo kontrowersyjne zapisy związane ze smartfonami. Rząd chce, aby Polacy obowiązkowo instalowali dwie aplikacje na swoich urządzeniach.

Projekt zakłada między innymi, że MSWiA przejmie nadzór nad Krajowym Systemem Ostrzegania i Alarmowania. Ministerstwo będzie zarządzało Regionalnym Systemem Ostrzegania (RSO), a dodatkowo otrzyma uprawnienie do informowania społeczeństwa o zagrożeniach poprzez alert SMS w ramach alertu RCB.

W projekcie zapisano, że autoryzowani sprzedawcy smartfonów będą musieli (o ile jest to technicznie możliwe) preinstalować aplikacje mobilne RSO. Pomysły MSWiA mogą przynieść skutek odwrotny od zamierzonego, ponieważ użytkownicy będą zirytowani obecnością dodatkowych aplikacji i nie będą z nich korzystać.

Ponadto zainstalowane aplikacje będzie można usunąć, wszystko zależy od właściciela smartfona. Wielu użytkowników usuwa preinstalowane aplikacje, o ile to tylko możliwe. Dość często ma być to spowodowane ich obawą o prywatność. Aplikacje Alarm112 i RSO wykorzystują m.in. dostęp do lokalizacji użytkownika.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza