Jak tanio dogrzać mieszkanie? 3 tanie sposoby bez remontu

Z uwagi na jesienną porę roku i czekającą za rogiem zimę, warto zastanowić się nad sposobami na dogrzanie mieszkania lub domu. Co jednak zrobić, jeśli z jakichś względów nie chcesz wykonywać remontu mieszkania, czy to z powodu wysokich kosztów i rosnących cen, które pochłonie, czy też braku czasu na tak duże przedsięwzięcie? Rozważ 3 tanie sposoby na wykonanie termomodernizacji w Twoim domu bez dokonywania rewolucyjnych zmian!

1. Zapobieganie

W myśl zasady "lepiej zapobiegać, niż leczyć", warto pamiętać o pewnych podstawowych kwestiach. Są one związane z konserwacją elementów grzewczych w domu. Wśród prac zapobiegawczych znajduje się przegląd grzejników po okresie letnim. Warto je odpowietrzyć, jeśli tego wymagają. Gdy jednak zbyt często się zapowietrzają, może oznaczać to wadliwość instalacji grzewczej. Warto wówczas się jej przyjrzeć i wykonać niezbędne prace korekcyjne. Ponadto należy zwrócić uwagę na to, czy grzejnik jest nagrzany równomiernie. Jeśli na przykład jest ciepły na górze, a chłodniejszy u dołu, można poluzować nieco śrubę grzejnika. To powinno pomóc rozprowadzić równomiernie ciepło po kaloryferze. Konieczne jest także zabezpieczenie miejsc, przez które ciepło może z pomieszczeń uciekać. Warto zadbać o odpowiednią izolację i uszczelnienie wszelkich szpar, przerw itp.

 


2. Dobre nawyki

Do dobrych nawyków zaliczyć można utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgoci w domu (nie może być zbyt wysoka ani zbyt niska). Ważne jest też wietrzenie, jednak nie powinno trwać za długo. Dodatkowo można także wyłączać ogrzewanie podczas wietrzenia. Na rynku dostępne są specjalne czujniki, które dezaktywują grzanie na czas wpuszczania do domu świeżego powietrza - warto rozważyć taki zakup. Możesz także "dogrzewać" pomieszczenie za pomocą... okien. Warto, by w dzień były otwarte, wówczas wpadające słońce nieco podgrzeje atmosferę w domu. Na noc jednak należy okna zasłonić, bowiem jest to miejsce, przez które ucieka najwięcej ciepła w tym czasie. Warto także odsłonić kaloryfery zasłonięte meblami. Suszenie ubrań na kaloryferach także odbiera ciepło pomieszczeniu, w którym kaloryfer się znajduje. Bowiem ubrania na nim wiszące "przejmują" ciepło potrzebne do osuszenia i nie rozchodzi się ono po pomieszczeniu.

Ciekawym rozwiązaniem wydają się strefy grzewcze. Bowiem w zależności od pomieszczenia, wymagana temperatura może się różnić. Ustawiając różne temperatury dla poszczególnych pomieszczeń (np. inną dla łazienki, inną dla sypialni), a także w zależności od pór dnia, zoptymalizujesz ogrzewanie i obniżysz jego koszty. Będziesz się także cieszyć dobrym zdrowiem. Do dobrych nawyków należą także tak oczywiste kwestie, jak nie otwieranie drzwi czy okien bez potrzeby w chłodniejszym okresie.

3. Zakup dodatkowych urządzeń i ulepszenia

Ekrany zagrzejnikowe mogą być rozwiązaniem dla Ciebie, zwłaszcza jeśli grzejniki w Twoim domu znajdują się na zewnętrznych ścianach. Tego typu maty odbijają ciepło od ściany, kierując je na ogrzewane pomieszczenie. Wówczas energia nie "ucieka" i ciepło kieruje się w stronę wnętrza domu.

Nieco droższym sposobem na dogrzanie pomieszczeń, które jest jednocześnie bardziej efektywne niż np. ekrany zagrzejnikowe, lecz tańszym niż remont, są nagrzewnice elektryczne. Można je użytkować w pomieszczeniach, które trudniej dogrzać (np. łazienki, duże salony). W Internecie można z łatwością znaleźć przeliczniki i tabele, z których można zaczerpnąć informacji, jaka moc nagrzewnicy będzie najodpowiedniejsza dla efektywnego dogrzania konkretnego pomieszczenia. Warto także pomyśleć o kupnie termostatu do grzejników stosowanych w pomieszczeniu. Na stronie internetowej Mila gazetka z pewnością znajdziesz sklep, który oferuje wymienione artykuły, a te sprawią, że niskim kosztem dogrzejesz swój dom.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza