Nowy sposób oszustwa na Facebooku. Uważaj na kupujących!


Oszustwa na Facebooku polegają na tworzeniu przez oszustów fałszywych kont lub włamywaniu się przez nich na istniejące w tym serwisie konta lub strony, które lubisz. Korzystając z takich fałszywych lub zhakowanych kont, przestępcy próbują podstępem przekonać Cię do przesłania im pieniędzy lub informacji osobistych. Mogą również wykraść swoje dane. 

Facebook to nie tylko portal społecznościowy ale również przestrzeń na której możemy sprzedawać przedmioty i urządzenia, dzięki zakładce "Marketplace". Wielokrotnie na naszym portalu ostrzegaliśmy przed różnymi oszustwami, były już metody na "wnuczka" czy sms-y z zaległościami za paczkę lub rachunki. Pisaliśmy też o wyłudzeniach na portalach aukcyjnych. 

Tym razem oszuści próbują wyłudzić pieniądze za pośrednictwem Facebooka. Po wystawieniu na sprzedaż jakiegoś przedmiotu kontaktuje się z nami osoba z "fejkowego" konta. Najczęściej opisuje, że nie może odebrać przedmiotu osobiście, ale wyślę po niego kuriera, który dostarczy pieniądze. Prosi o podanie adresu e-mail na który mają przyjść dokumenty przewozowe z firmy kurierskiej. 


Aby zakończyć całą procedurę należy... opłacić ubezpieczenie przesyłki, które później ma zostać nam zwrócone. Absolutnie nie wolno klikać w żaden link przesłany przez oszusta, przez to możemy stracić wszystkie oszczędności. 

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza