Relacja ze spotkania pt. "Wyrka.Utracony wołyński raj" [foto]


W sobotę 22 października dzięki współpracy Biblioteki Miejskiej w Gryfinie, Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć oraz Stowarzyszenia Gryfiński Ruch Patriotyczny odbyło się w Klubie Nauczyciela spotkanie autorskie Małgorzaty Witko, promujące jej książkę pt. "Wyrka. Utracony wołyński raj”. 

Zebrani mogli wysłuchać niezwykle ciekawego wykładu o Wyrce, jednej z wołyńskich miejscowości, o historii, społeczności, która zamieszkiwała wieś, konkretnych osobach, które stały się kanwą książki, o obyczajach i zwyczajach kresowych ale także o tragicznych chwilach Wyrki, która w 1943 r. została zaatakowana przez bandy UPA i ukraińskich sąsiadów. 

Wieś praktycznie przestała istnieć, choć bardzo dzielnie walczyła jej samoobrona. Niezwykle cenne były także opowieści autorki o kulisach powstania książki, jej emocjonalnego zaangażowania w tworzenie historii Wyrki. 

Małgorzata Witko opowiadała także o potomkach Wyrczan (do których sama się zalicza), którzy spotykają się po latach wspominając swoich bliskich i "utracony wołyński raj". Bardzo ciekawa była także dyskusja po prezentacji książki, gdyż na spotkanie przybyły osoby, których najbliżsi byli mieszkańcami Wołynia i także przeżyli tragedię ukraińskiego ludobójstwa na polskiej ludności. Było wiele świadectw, był także pan, który uratował się z rzezi wołyńskiej jako dziecko.

W drugiej części spotkania parę słów na temat Stowarzyszenia Kresy Wschodnie Dziedzictwo i Pamięć przekazał Bartłomiej Ilcewicz (na samym spotkaniu było kilka osób należących do Stowarzyszenia). Gryfinian p.Stanisław Horyń opowiedział zaś zebranym o Brzozdowcach, kresowej miejscowości, z której pochodziła jego rodzina. Miłym akcentem był również wspólny śpiew kresowej pieśni. Po spotkaniu zebrani mogli dokonać zakupu książki i otrzymać autograf autorki.

Więcej informacji na temat książki oraz relacji ze spotkań ją promujących można znaleźć na stronie facebook Historia Wyrki.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza