Wernisaż prac Ryszarda Mateckiego zatytułowany „Łzy Odry – smutek nad wielką rzeką


W piątek 21 października w sali widowiskowej Centrum Kultury w Chojnie odbył się wernisaż Ryszarda Mateckiego. „Łzy Odry – smutek nad wielką rzeką” poświęcony jest tragedii, która wydarzyła się na Odrze.

- Na przełomie lipca i sierpnia 2022 r. Odrę dotknęła ogromna katastrofa ekologiczna. W tamtych dniach codziennie wychodziłem nad przepływającą przed moim domem Odrę, wsłuchując się w przeraźliwą ciszę struchlałej ze strachu przyrody. Prezentowane grafiki powstały pomiędzy 10 sierpnia, a 3 września 2022 r. i są zapisem emocji, które wówczas mi towarzyszyły. Doświadczenia tamtych dni potrzebowały nie tylko ujścia, ale specjalnej formy wypowiedzi, dzięki której mogłem przekazać grozę dziejącej się na naszych oczach apokalipsy. R. Matecki

Podczas wydarzenia gośćmi byli między innymi: profesor Robert Czerniawski, który opowiadał o przyczynach i skutkach katastrofy oraz Piotr Fisher Rosińskieg, muzyk, który stworzył album inspirowany odrzańskimi dźwiękami i obrazami.

Autorem wystawy jest Ryszard Matecki– mieszkaniec nadodrzańskiej Zatoni Dolnej. Grafik-ilustrator, autor opowiadań dla dzieci, przewodników, regionalista.
Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza