Współkierowca Breena w WRC Nagle ogłasza przejście na emeryturę

Doświadczony kierowca Paul Nagle ogłosił plany wycofania się z Rajdowych Mistrzostw Świata po Rajdzie Hiszpanii, który odbędzie się w tym miesiącu. 44-latek stał się znanym głosem w WRC, ciesząc się najwyższą karierą rajdową, która rozpoczęła się w Hiszpanii u boku Doniego O'Sullivana w 2004 roku i przypadkowo zakończy się na tym samym rajdzie, który będzie jego 102 wydarzeniem.


Nagle wygrał pięć rajdów WRC, wszystkie u boku Krisa Meeke'a, i zdobył 18 miejsc na podium, a jego ostatnim było drugie miejsce na Sardynii, kiedy to prowadził samochód Craiga Breena z M-Sportu. Wiadomość ta sprawi, że Breen będzie miał nowego kierowcę na kończący sezon Rally Japan w listopadzie. Zastępstwo Nagle'a ma zostać ogłoszone w najbliższych dniach.

Będzie to partnerstwo, które początkowo rozpoczęło się w 2012 roku, kiedy para zdobyła tytuł SWRC, zanim ponownie połączyła siły w ramach programu w niepełnym wymiarze godzin z Hyundai (2019-2021), który przyniósł cztery wizyty na podium.

– To była piekielna kolejka górska, a wspomnienia i przyjaciele, których nawiązałem, przetrwają całe życie – napisał Nagle na swojej stronie na Facebooku. – Wielkie podziękowania dla wszystkich, którzy śledzili nas na całym świecie przez ostatnie 20 lat. Do mojej rodziny i przyjaciół, a zwłaszcza mojej żony Cathy, dziękuję za bycie tam przez cały ten czas, w dobrych dniach i złych. Zawsze mnie wspierałaś. Craig [Breen] i Kris [Meeke], dziękuję wam obu za spełnienie tego marzenia. Stworzyliśmy niesamowite wspomnienia.

Najbardziej udane partnerstwo Nagle'a przyszło wraz z północnoirlandzkim Meeke, kiedy para podniosła tytuł Intercontinental Rally Challenge w 2009 roku, zdobywając cztery zwycięstwa i kolejne dwa miejsca na podium. W 2011 roku duet dołączył do zespołu Mini WRC, a w 2014 roku rozpoczął pięciosezonową współpracę z fabrycznym zespołem Citroena. To właśnie tam zanotowali pięć zwycięstw i kolejne osiem podiów. Pomiędzy stints siedział obok Breen i Meeke, Nagle również wezwał notatki dla Andreasa Mikkelsena w Volkswagen na dwa wydarzenia WRC w 2013 roku.

Breen Ujawnia Nowego Kierowcę z Japonii

Craig Breen wyznaczył swojego rodaka Jamesa Fultona jako kierowcę zastępującego Paula Nagle'a od przyszłego miesiąca w FORUM8 Rally Japan. Nagle ogłosił swoją emeryturę z najwyższego poziomu sportu po Rally New Zealand wcześniej w tym miesiącu. Jego ostatnią imprezą będzie przyszłotygodniowy RallyRACC - Rally de España.


Fulton był regularną twarzą w WRC2 obok Josh McErlean w Hyundai i20 N Rally2 w ciągu ostatnich dwóch sezonów. 30-latek przyznał, że miejsce u boku Breena w M-Sport Ford to okazja, której nie można przegapić.

Fulton powiedział: "Jestem zachwycony, że dostałem tę szansę, to coś, do czego zmierzałem od jakiegoś czasu, naturalnie, jak każdy współkierowca, aby dostać się na najwyższy poziom. Pracuję z Craigiem od dłuższego czasu i zrobiłem kilka testów w Pumie, więc naprawdę czekam na rozwój relacji z nim i samochodem, a także z zespołem. Nie mogę się doczekać, aby utknąć w tym i wykonać jak najlepszą pracę".

Breen powiedział, że te ostatnie testy zbudowały zaufanie do jego relacji z Fultonem, a Rally Japan miało na celu osadzenie go w samochodzie przed otwarciem przyszłego sezonu, Rallye Monte-Carlo.

– Mam wszelkie zaufanie do Jamesa, – powiedział. – Był z nami na ostatnich testach, a Japonia da mu dobre doświadczenie przed przyszłym sezonem. Paul [Nagle] również dołączy do nas w Japonii, tylko po to, aby wszystko ustalić i dać Jamesowi dużo pewności siebie.

– Zrobił najlepszą część dwóch lat w Rajdowych Mistrzostwach Świata, ale to wciąż będzie dla niego krok -– ale jestem pewien, że ma to pod kontrolą. Oglądał tak wiele onboardów i widział tak wiele etapów w ten sposób, to już czuje się jakby siedział obok mnie przez jakiś czas.


Dyrektor zespołu Richard Millener był pod wrażeniem postępów Fultona. Dodał: "Przede wszystkim chciałbym podziękować Paulowi za całą ciężką pracę i wysiłek, jaki włożył zarówno dla Craiga, jak i zespołu w tym sezonie. Jest wspaniałym charakterem i z pewnością będzie go brakowało. To bardzo ekscytująca okazja zarówno dla Jamesa jak i Craiga jednak, to nowy rozdział dla pary i jak dotąd z testów i wsparcia na zawodach wydają się być świetną parą. James jest bardzo profesjonalny, zorganizowany i zaangażowany, które są kluczowymi składnikami do zostania udanym co-driverem."

Jeżeli chcesz obstawiać rajdy samochodowe, to możesz to zrobić na stronie internetowej GGBet. To jest legalny bukmacher, który oferuje szeroki asortyment dyscyplin oraz rodzajów zakładów do obstawiania. Co więcej, GGBet proponuje lukratywne nagrody dla wszystkich graczy. Żeby skorzystać z nich, wystarczy zarejestrować się na oficjalnej stronie bukmachera.


Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza