1. Gryfiński Marsz Niepodległości przejdzie 11 listopada ulicami miasta.

 

Przed nami 1. Gryfiński Marsz Niepodległości, który wyruszy 11 listopada o godz. 10.00 z placu Pamięci Sybiraków. Uczestnicy będą szli ulicami: Grunwaldzką, Kolejową, Armii Krajowej, Bolesława Chrobrego, Żołnierzy Wyklętych, Kościelną, Bałtycką i Energetyków. 

Przy baszcie nastąpi podniesienie flagi państwowej na nowy maszt. Wydarzenie zakończy się biesiadą patriotyczną na gryfińskim nabrzeżu. Podczas Marszu uczestnicy będą m.in nieśli 20-metrową flagę narodową.

Naszym celem jest stworzenie wydarzenia nie tylko dla mieszkańców Gryfina i okolic, ale też osób z całego powiatu. Chcemy zachęcić mieszkańców regionu, którzy nie mogą pojechać do Szczecina czy Warszawy, do wzięcia udziału w organizowanym przez nas Marszu. Plakat oraz hasło gryfińskiego Marszu „Dumny Region Wielkiej Polski” z jednej strony nawiązują do hasła tegorocznego Marszu w stolicy, z drugiej zaś mocno akcentują regionalny charakteru planowanego przez nas wydarzenia  - mówią organizatorzy.

Powojenna historia naszego regionu daje nam wiele powodów do dumy. To nasi dziadkowie, a wśród nich żołnierze wojny polsko-bolszewickiej, Powstańcy Warszawscy, żołnierze generałów Maczka i Andersa, „chłopcy z Kresów” w I Armii WP, więźniowie niemieckich obozów zagłady, czy mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich II RP cudem uratowani z pożogi zafundowanej im przez Sowietów, Niemców i OUN UPA, odbudowywali ziemię gryfińską z wojennych zgliszczy i tworzyli zręby lokalnej społeczności. Możemy być dumni z naszych duszpasterzy, takich jak ks. Jan Palica, który nie tylko dbał o życie duchowe , ale był również sprawnym koordynatorem samopomocy dnia powszedniego dla mieszkańców Gryfina. To mieszkańcy naszego miasta i regionu mieli odwagę przeciwstawić się złu komunizmu, za co byli więzieni, bici, musieli się ukrywać i byli szykanowani wraz z rodzinami przez czerwony aparat represji. To właśnie tacy ludzie jak ś.p. Zdzisław Podolski, Wojciech Nicpan, Grzegorz Węgrzyn, Andrzej Romaniecki, Jerzy Minkwitz, Danuta Grajek czy Jan i Mirosław Witkowscy przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności w 1989 r.

Redakcja

Prześlij komentarz

Nowsza Starsza